Artykuł sponsorowany

Jak wybrać żarówki LED?

Jak wybrać żarówki LED?
Żarówki wolframowe powoli odchodzą do lamusa. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się żarówki ledowe, które jeszcze do niedawna uważano jedynie za element dekoracyjny czy uzupełniający główne źródło światła. Żarówki LED zbudowane są z małych diod elektroluminescencyjnych, które umieszcza się w specjalnej oprawie. Jak zatem wybrać odpowiednią żarówkę tego rodzaju?

Jaką moc żarówek LED wybrać?

Warto przede wszystkim pamiętać, że nie należy kierować się w tym przypadku jedynie mocą podaną na opakowaniu. Żarówki LED są bardzo energooszczędne i nie pobierają wiele energii elektrycznej.  Dlatego na rynku spotkać się można z lampami o mocy 7 czy 10W. Aby dobrać odpowiednią moc do danego wnętrza warto posiłkować się wytycznymi UE lub informacjami podanymi przez samych producentów. W specjalnych tabelach podana jest wielkość strumienia światła przewidzianego dla odpowiednika klasycznej żarówki o danej mocy. To kluczowy parametr, którym należy się kierować wybierając żarówki LED. Szeroki wybór żarówek LED oferują firmy wyspecjalizowane w oświetleniu, takie jak na przykład firmy Econew.

Światło rozproszone i temperatura barwowa

Żarówki wolframowe emitują światło dookólne, a więc oświetlają równomiernie całe pomieszczenie. Jednocześnie światło to jest rozproszone. Szeroki kąt świecenia posiadają także diody LED typu SMD. W ich przypadku światło jest rozproszone. Czasem w pomieszczeniu trzeba więc zastosować kilka żarówek LED. Przed przystąpieniem do zakupu należy także rozpoznać rodzaj gwintu. To bowiem od niego zależy jakich żarówek trzeba szukać. Kolejnym istotnym parametrem jest podawana w Kelvinach  barwa światła. Im wartość jest wyższa, tym zimniejsze światło emituje żarówka LED. Barwa słońca to 6500K, zwykłych żarówek około 2500K, a w przypadku LED-ów rzadko jest to mniej niż 3000K.

Chłodzenie

Ponadto warto zwrócić uwagę na chłodzenie. Tak naprawdę, wbrew deklaracjom producentów, diody ledowe wydzielają sporo światła, a więc nagrzewają się – dlatego też warto stawiać na takie żarówki, które są od razu wyposażone w odpowiednie chłodzenie np. radiatory. To niezwykle ważne w przypadku żarówek LED, które montowane będą w urządzeniach podręcznych takie jak lampki nocne. Ostatnim, istotnym parametrem dla żarówek LED jest żywotność. Podawana jest ona przez producenta na opakowaniu i wyrażana jest w godzinach. To czas, po jakim wydajność żarówki LED zacznie stopniowo spadać. Oczywiście im wyższa wartość, tym dla kupującego lepiej, bo dioda będzie dłużej działać.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy