Artykuł sponsorowany

Jak wybrać dobrą klamkę do drzwi?

Jak wybrać dobrą klamkę do drzwi?

Drzwi są niezbędnym elementem każdego wnętrza. Zarówno te zewnętrzne, jak i wewnętrzne byłyby kompletnie niefunkcjonalne bez klamek. Klamki mają ogromne znaczenie dla wyglądu całych drzwi- mnogość kształtów, form oraz kolorów pozwala nam na dopasowanie klamek do stylu i charakteru naszych domowych wnętrz. Jak więc odpowiednio wybrać klamkę do drzwi?

Rodzaje klamek

Zanim zakupimy klamkę musimy zastanowić się, na jakich drzwiach zostanie ona zamontowana. Czy będą to drzwi wewnętrzne, kuchenne, pokojowe, czy też wejściowe. Jak mówią specjaliści z firmy VDS:

W zależności od rodzaju drzwi wybór klamki może się różnić. Do drzwi wejściowych zdecydowanie lepsze będą klamki solidniejsze, wykonane z materiałów odpornych zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury oraz ze specjalnym zamkiem na klucz.

Z kolei w pokojach oraz innych domowych pomieszczeniach możemy pokusić się o klamki w różnych nietypowych i ciekawych kształtach. Najczęściej spotykamy klamki z okrągłymi, kwadratowymi lub prostokątnymi szyldami. Z kolei, najbardziej popularne są uchwyty lekko zaokrąglone lub prostokątne. Możemy również znaleźć klamki w kształcie gałki, które nadają niezwykłego charakteru drzwiom oraz całemu wnętrzu.

Materiały, z jakich wykonane są klamki

Podczas wyboru klamek należy zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane. Do wyboru mamy klamki aluminiowe, z niklu, chromu i tytanu, mosiądzu oraz stali nierdzewnej. Klamki aluminiowe są odporne na korozję, lekkie oraz wytrzymałe. Możliwości ich wykończenia jest bardzo dużo, stąd też można uzyskać ich bardzo elegancki wygląd. Natomiast klamki wykonane z niklu, a w szczególności z tytanu i chromu charakteryzują się niezwykłą trwałością. Dlatego też będą one doskonałym wyborem do pomieszczeń często używanych lub do drzwi zewnętrznych. Z kolei klamki wykonane z mosiądzu, często stylizowane są na styl ozdobny i antyczny. Mosiądz jest bardzo plastyczny w obróbce, a jego wykończenie może być zarówno błyszczące, jak i matowe. Warto też wiedzieć, że klamki wykonane ze stali nierdzewnej są dużo bardziej odporne na wilgoć, dlatego też sprawdzą się w kuchniach oraz łazienkach.

Na co jeszcze zwracać uwagę podczas zakupu klamek?

Pamiętajmy również, aby podczas zakupów zwrócić uwagę na to, czy kupujemy klamkę prawą czy lewą. Dzięki temu unikniemy ponownej wizyty w sklepie i wymiany klamek. Klamki wybierajmy w takim samym kolorze jak zawiasy oraz widoczny zamek. Również ważny przy wyborze klamek jest ich ciężar. Jeśli posiadamy drzwi duże i masywne, mała i lekka klamka będzie utrudniać ich otwieranie. Z kolei przy delikatnych drzwiach, toporna klamka może zmniejszyć ich wizualną atrakcyjność.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy