Jak wybrać akumulator do ciężarówki?

Akumulator jest jednym z najważniejszych urządzeń w każdym pojeździe z zapłonem elektryczno-mechanicznym. Bez tego elementu nie byłby możliwy rozruch. Dlatego problemy z akumulatorami wywołują u kierowców dużą irytację. By ich uniknąć, warto zaopatrzyć się w sprzęt wysokiej jakości oraz eksploatować go zgodnie z określonymi zasadami. Dotyczy to także samochodów ciężarowych.
Akumulatory w samochodach ciężarowych działają na takiej samej zasadzie jak te w osobówkach. Różnica jest związana z wielkością urządzenia – ciężarówka potrzebuje dostarczenia większej ilości energii elektrycznej do rozruchu. Kiedyś zakup akumulatora był prosty, ponieważ ich wybór był ograniczony. Należało jedynie zwrócić uwagę na pojemność sprzętu oraz na to, by znaki plus i minus znajdowały się po odpowiednich stronach. Obecnie, producenci proponują różnego rodzaju akumulatory o dodatkowych funkcjach wspomagających. Jakie zatem urządzenie wybrać do samochodu ciężarowego?
Wybór akumulatora
Podczas zakupu akumulatora, przede wszystkim należy zwrócić uwagę czy jest on przeznaczony do Twojego pojazdu pod względem konstrukcyjnym. Jeśli tak nie będzie, nie będziesz w stanie go zamontować. W razie wątpliwości najlepiej wybrać sprzęt o takich samych parametrach jak ten, który był zastosowany fabrycznie. Jeśli zależy Ci na ulepszeniu swojego pojazdu i chcesz kupić akumulator o lepszych właściwościach, pracownik firmy Rozruch z Raciborza radzi, by kupić akumulator konstruowany w oparciu o najnowsze technologie.
Aby uniknąć ewentualnych problemów ze źle dobranym urządzeniem, najlepiej wybrać takie, które ma dokładnie takie same parametry jak sprzęt zamontowany fabrycznie w samochodzie. Poziom napięcia w akumulatorze należy regularnie sprawdzać, a w razie jego spadku, należy doładować urządzenie przy użyciu prostownika.
Jak dbać o akumulator?
Problemy z akumulatorami tylko w 10 procentach wynikają z wad konstrukcyjnych urządzeń, za większość usterek odpowiadają sami kierowcy. Aby sprzęt działał jak najdłużej, warto właściwie go obsługiwać. Akumulatory do ciężarówek, podobnie jak urządzenia stosowane w samochodach osobowych, bardzo źle znoszą pozostawienie w stanie całkowitego rozładowania. Jeśli zostawisz urządzenie rozkodowane na dłuższy czas, zaczną zachodzić w nim nieodwracalne procesy, dlatego nie należy doprowadzać do takiej sytuacji.
Należy dbać również, by obudowa akumulatora nie była wilgotna, ani zanieczyszczona, ponieważ może to powodować dodatkowy upływ prądu. Szczególnie istotna jest czystość styku i klem, którą warto regularnie kontrolować. Jeśli urządzenie szybko się rozładowuje, sprawdź także, czy akcesoria we wnętrzu pojazdu, które pobierają prąd, są w dobrym stanie technicznym.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Auto-Bat Akumulatory Adam Grabarczyk
Akumulatory, baterie woj. śląskie41-219 Sosnowiec, Braci Mieroszewskich 134
-
Twój Serwis Sławomir Cebulla, Adam Fraj Spółka cywilna
Samochody - regeneracja podzespołów woj. śląskie41-907 Bytom, Zabrzańska 100
-
Przedsiębiorstwo handlowo-usługowe Franciszek Dalecki
Samochody - stacje obsługi, mechanicy woj. pomorskie83-000 Pruszcz Gdański, Grunwaldzka 111