Artykuł sponsorowany

Jak wybierać donice do ogrodu?

Jak wybierać donice do ogrodu?
Kiedy zbliża się wiosna, nie możemy doczekać się prac w ogrodzie. Planujemy, jakie rośliny zasadzimy i jak uatrakcyjnimy przestrzeń ogrodu, aby jeszcze bardziej umilić sobie spędzanie w nim czasu. Mogą temu służyć doniczki, w których zasadzimy kwiaty i rośliny wieloletnie. Możemy w prosty sposób stworzyć ciekawą aranżację, uprawiając rośliny w pojemnikach. Czym się kierować, wybierają donice do ogrodu? 

Odpowiedni materiał donic ogrodowych

Donice ogrodowe muszą być wytrzymałe, odporne na wilgoć, mróz i promieniowanie UV. Donice z jakich materiałów sprawdzają się najlepiej?
  • plastikowe donice - ich główną zaletą jest atrakcyjna cena i łatwość w utrzymaniu czystości, co jest bardzo ważne w ogrodzie lub na tarasie! Donice z tworzyw sztucznych występują w wielu wariantach kolorystycznych, dostępne są również różne kształty donic. Każdy dobierze odpowiedni model do swoich preferencji i aranżacji ogrodu. Donice z plastiku są bardzo lekkie. Można je w łatwy sposób przenosić, aby zmieniać wygląd ogrodu. Pamiętajmy, żeby nie wystawiać ich bezpośrednio na ostre słońce, ponieważ nie są aż tak wytrzymałe,
  • donice ceramiczne – bardzo stabilne donice, które również doskonale zabezpieczają przed mrozem. Chronią ziemię i znajdującą się w niej roślinę przez przemarznięciem, ale też przed zbytnim rozgrzaniem. Takiej donicy lepiej nie podwieszać, ponieważ jest ciężka, a przypadkowe uderzenie w nią może grozić stłuczeniem. Chociaż kolor donic ceramicznych jest ograniczony, to prezentują się bardzo efektownie. Są bardzo eleganckie i mogą tworzyć ciekawe aranżacje,
  • donice drewniane – drewno idealnie wpisuje się w przestrzeń ogrodową, ponieważ jest naturalnym materiałem. Dodatkowo drewniane donice pozwalają roślinie oddychać. Należy pamiętać, że drewno wymaga dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych i impregnacji, co zagwarantuje trwałość donic. Aby dodatkowo zabezpieczyć pojemniki, można włożyć do donicy kawałki styropianu, które będą chronić drewno przed wilgocią i owinąć donicę folią bąbelkową w trakcie zimnych miesięcy,
  • donice betonowe – całkowicie odporne na wilgoć i niezwykle trwałe. Świetnie sprawdzają się w ogrodzie, ale niektórzy uznają je za mało estetyczne,
  • donice metalowe – trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Są też dosyć lekkie, dlatego można je podwieszać. Ich odporność na korozję zależy od sposobu zabezpieczenia materiału.

Rozmiar i kształt donic

Poza rodzajem materiału donicy duże znaczenie ma ich rozmiar i kształt. Wyróżnia się donice okrągłe, plastikowe, kwadratowe, dostępne są też bardziej oryginalne kształty. Donica powinna podkreślać urodę zasadzonych w nich roślin, ale nie tylko aspekt wizualny ma znaczenie!
O kształcie donic opowie nasz rozmówca z Centrum Ogrodniczego Ogród Śląski:
Wąskie donice pozwalają oszczędzić miejsce w ogrodzie, ale nie nadają się do każdego typu roślin. Możemy w nich sadzić iglaki i draceny, ale na pewno nie nowalijki. Te zdecydowanie lepiej rosną w szerokich, płytkich donicach, chociaż takie doniczki częściej wykorzystujemy we wnętrzach. Do ogrodu lepiej wybierać głębsze donice, są bardziej stabilne – o ile takie toleruje roślina! Pojemnik dobieramy do wielkości bryły korzeniowej. Trzymajmy się zasady, aby wysokość donicy była równa 1/3 wysokości rośliny. Ponadto pamiętajmy, że wraz ze wzrostem rośliny donica wymaga wymiany – tylko wtedy roślina będzie dobrze się rozwijać.

Gdzie kupić donice?

Donice do ogrodu możemy kupić w sklepach i centrach ogrodniczych, które oferują narzędzia i akcesoria niezbędne do ogrodu. Ich szeroki wybór pozwala w dowolny sposób zaaranżować nasz ogród i cieszyć się jego pięknym wyglądem. W doborze odpowiednich produktów pomagają pracownicy, którzy chętnie służą radą i udzielają wartościowych wskazówek. Na taką pomoc można liczyć także w sklepach internetowych. Wystarczy skontaktować się telefonicznie, aby uzyskać odpowiedź na każde pytanie związane z tworzeniem naszego ogrodu!

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy