Jak rozpoznać bulimię u bliskiej osoby?

Bulimia to jedno z najczęściej spotykanych zaburzeń odżywiania. Bulimia może prowadzić do poważnych chorób w zakresie zdrowia, ale też na podłożu psychicznym. Powszechnym objawem bulimii jest kompulsywne objadanie się i prowokacja wymiotów. Na czym dokładnie polega bulimia? Jak ją rozpoznać i jak leczyć? Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu, w którym odpowiadamy na powyższe pytania.
Na czym polega bulimia i jak ją rozpoznać?
Bulimia to zespół zaburzeń, które charakteryzują się sporadycznym objadaniem się, co prowadzi do wymiotów. Osoba, która zmaga się z bulimią, potrafi spożyć dużą ilość kalorii w bardzo krótkim czasie, jednak następstwem tej czynności są wyrzuty sumienia i obsesyjne myślenie o jedzeniu. Objawem bulimii jest też stosowanie różnych metod, które mają zapobiec przybieraniu na wadze, takich jak stosowanie środków przeczyszczających lub prowokowanie wymiotów. Co więcej, osoba, która cierpi na bulimię, stara się ukryć przed bliskimi kompulsywne objadanie się.
Ważne jest, aby w przypadku podejrzenia bulimii u osoby z bliskiego otoczenia jak najszybciej zgłosić się do ośrodka, takiego jak ośrodek terapeutyczny Droga do domu. Jest to miejsce, które zapewnia specjalistyczną pomoc i wsparcie w leczeniu bulimii. Co więcej, przyjazna atmosfera i grono empatycznych terapeutów sprawia, że każdy pacjent może poczuć się komfortowo.
Jak wygląda leczenie bulimii?
Leczenie bulimii polega na przeprowadzaniu terapii behawioralnej i psychoterapii. Terapia opiera się o kilkutygodniowe turnusy, w trakcie których pacjent zdobywa wiedzę na temat radzenia sobie z objawami bulimii oraz lękiem, który pojawia się w sytuacjach związanych z jedzeniem. W trakcie leczenia pacjent uczy się też korzystania z zasad zdrowego odżywiania i budowania prawidłowych relacji z otoczeniem.
Warto pamiętać o tym, że organizm osoby zmagającej się z bulimią ma odwodniony organizm, który jest też wycieńczony z braku witamin i minerałów. Dlatego też w leczeniu bulimii konieczne jest wsparcie dietetyka, który pomoże w ustaleniu zdrowego planu żywienia i racjonalnym kontrolowaniu masy ciała. Należy również pamiętać o tym, że osoby chorujące na bulimię często zmagają się też z innymi zaburzeniami, takimi jak depresja. W takim przypadku konieczne może okazać się też leczenie depresji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Płaza Dent Bogdan Płaza
Lekarskie, stomatologiczne gabinety - wyposażenie woj. mazowieckie01-231 Warszawa, Płocka 17 paw.17
-
Knack Clinic Chirurgia plastyczna Michał Knakiewicz
Lekarze - chirurgia plastyczna woj. dolnośląskie50-349 Wrocław, Sienkiewicza 33A