Artykuł sponsorowany

Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?

Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?

O zęby należy dbać już od najmłodszych lat. Niestety wizyta u stomatologa nawet u dorosłych budzi lęk i nieprzyjemne skojarzenia. Dlatego należy udać się z dzieckiem do sprawdzonego, przyjaznego specjalisty. Musi być on empatyczny i mieć odpowiednie podejście do najmłodszych. Warto, aby gabinet był wyposażony w nowoczesny sprzęt, który pozwoli wykonać zabieg w sposób bezbolesny i w jak najkrótszym czasie.

Dlaczego warto leczyć zęby już od najmłodszych lat?

Próchnica zębów mlecznych to bardzo duży problem, który występuje u najmłodszych na całym świecie. Błędnym myśleniem jest, że „mleczaków” nie należy leczyć, gdyż i tak wypadną. Należy pamiętać, że ich zaniedbanie prowadzi do późniejszych problemów z zębami stałymi.  Niewyleczona próchnica z zębów mlecznych przechodzi na zęby stałe.

Dziecko po raz pierwszy powinno odwiedzić stomatologa już około 3 roku życia. Jednak, jeżeli coś zaniepokoi rodzica może wcześniej zaprowadzić malucha do specjalisty. Ważne, aby pierwsza wizyta nie odbyła się dopiero wtedy, gdy zacznie on odczuwać ból z powodu bardzo popsutego zęba. W przeciwnym razie dentysta będzie się kojarzył z czymś strasznym, bolesnym i przez długi czas mały pacjent będzie miał opory, aby znów się do niego udać, chociażby na przegląd.

Maluch po raz pierwszy powinien udać się do stomatologa, aby zapoznać się z nowym miejscem, jakim jest gabinet dentystyczny. Musi się to odbyć w spokojnej i przyjaznej atmosferze, dlatego warto wybrać dentystę, który ma bogate doświadczenie w kontaktach z najmłodszymi. Jednym z miejsc, w którym pracują stomatolodzy dziecięcy jest gabinet MOLAR w Zabrzu, w którym specjaliści od lat zajmują się leczeniem zębów małych pacjentów. Jest on wyposażony w nowoczesny sprzęt, który pozwoli na krótką, bezbolesną i skuteczną wizytę.

Co zrobić, aby dziecko nie bało się dentysty?

Najważniejsze jest, aby rodzic wypowiadał się o dentyście w pozytywny sposób. Nie może on wyrażać swoich obaw i leków, jeżeli takie posiada, gdyż może to wpłynąć negatywnie na odczucie dziecka. Rodzic jeszcze w domu, przed wizytą w stomatologa powinien wyjaśnić dziecku, w jakie miejsce się udaje i czego może się spodziewać. Dobrym pomysłem jest też przeprowadzenie zabawy „w dentystę”, podczas której maluch będzie mógł pooglądać zęby rodziców czy przeprowadzić symulację rozmowy odbywającej się u lekarza.

Na wizytę należy umówić się do stomatologa dziecięcego, który ma dobre podejście do najmłodszych. Tuż przed wejściem do gabinetu rodzic powinien pomóc zachować dziecku spokój. Warto zabrać ulubioną zabawkę malucha, która będzie mu towarzyszyła w stresującej chwili.

Jeżeli dziecko było grzeczne podczas wizyty, w nagrodę powinno otrzymać niespodziankę zarówno od stomatologa, jak i od rodzica. Dentyści często wręczają maluchom naklejki „Dzielny pacjent”, które są powodem do dumy. Warto, aby rodzic również docenił odpowiednie zachowanie swojej pociechy i po wizycie nagrodził dziecko w wybrany przez siebie sposób, aby każda następna kojarzyła się z czymś przyjemnym.

Wizyta u stomatologa nie należy do najprzyjemniejszych zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Jest ona jednak koniecznością, aby mieć zdrowe i ładne zęby. Warto przygotować malucha do jej odbycia, aby w przyszłości dentysta nie stał się jego wrogiem.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy