Artykuł sponsorowany

Jak przygotować dziecko do jazdy w foteliku samochodowym? 

Jak przygotować dziecko do jazdy w foteliku samochodowym? 

Nie ulega wątpliwości, że pierwsza podróż samochodem stanowi wyzwanie nie tylko dla rodziców, ale również dla dziecka. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiedni fotelik samochodowy, który będzie zapewniał maluchowi komfort, ale również jak najwyższy poziom bezpieczeństwa. Jak przygotować dziecko do jazdy w foteliku samochodowym? Podpowiadamy!

Jak przygotować dziecko do jazdy samochodem?

Przed pierwszą podróżą należy przygotować podręczną torbę z niezbędnymi rzeczami, takimi jak jedzenie, kocyk czy ubrania na zmianę. Warto również tuż przed wyjazdem nakarmić dziecko i zmienić mu pieluszkę, tak, aby nie było konieczności szybkiego robienia postoju. - mówi przedstawiciel sklepu internetowego fajnytowar.pl z fotelikami samochodowymi. - Przede wszystkim dziecko powinno być ubrane w taki sposób, aby pasy bezpieczeństwa nie miały możliwości przesunięcia się. Dlatego też, zanim posadzimy malucha w foteliku, warto zdjąć mu kurtkę, a następnie już po zapięciu pasów przykryć go kocykiem lub śpiworkiem. Jeśli chodzi o zapięcie pasów, należy pamiętać, że nie mogą być one zapięte za mocno, ponieważ mogą uciskać brzuch dziecka i powodować dyskomfort, ale również nie mogą być zbyt luźne, ponieważ wtedy mogłyby spowodować wysunięcie się malucha z fotelika.

Jak zamocować fotelik dla dziecka w samochodzie?

Foteliki dla najmłodszych pociech kształtem często przypominają kołyskę, dzięki czemu pozwalają na to, aby maluch mógł swobodnie znaleźć się w pozycji półleżącej. W zależności od konkretnego modelu fotelika zazwyczaj posiadają one tradycyjne mocowanie za pomocą pasów bezpieczeństwa, które sprawdzą się w niemal każdym samochodzie, ale istnieją również foteliki samochodowe z systemem ISOFIX, które wymagają specjalnie dostosowanego wyposażenia. W porównaniu do tradycyjnych modeli przede wszystkim wyróżniają się tym, że są bezpośrednio połączone z autem za pomocą dwóch metalowych zaczepów, co gwarantuje solidniejszą stabilizację, a tym samym zwiększenie bezpieczeństwa malucha.

Nie ulega wątpliwości, że najbezpieczniejszym miejscem montażu fotelika w samochodzie jest tylna kanapa, najlepiej pośrodku, z racji tego, że jest to miejsce najmniej narażone na potencjalne boczne zderzenia. Z kolei zamontowanie fotelika na miejscu pasażera bezpośrednio za siedzeniem z prawej strony, zapewni kontakt wzrokowy rodzica z przewożonym dzieckiem, a także zwiększy bezpieczeństwo malucha podczas wsiadania i wysiadania z samochodu. Zdarza się, że rodzice decydują się na montaż fotelika na przednim siedzeniu, niemniej jednak w takiej sytuacji bardzo ważne jest, aby pamiętać o dezaktywowaniu poduszki powietrznej chroniącej fotel pasażera. Warto również podkreślić, że dziecko powinno podróżować w pozycji tyłem do kierunku jazdy, ponieważ takie ułożenie zapewnia większą ochronę w sytuacji możliwych wypadków na drodze.

Jak dobrać bezpieczny fotelik samochodowy?

Obecnie foteliki znajdujące się w ofercie wielu sklepów posiadają specjalne atesty oraz zgodne są ze wszelkimi normami bezpieczeństwa. Niemniej jednak wybór odpowiedniego sprzętu dla wielu rodziców stanowi nie lada wyzwanie. Przede wszystkim fotelik samochodowy musi być dopasowany do wagi dziecka, która określana jest w różnych przedziałach i kategoriach, tak, aby każdy rodzic miał możliwość dostosowania odpowiadającego mu modelu. Warto także wybierać foteliki, które nie tylko zapewnią dziecku bezpieczeństwo, ale również komfort. Z tego względu często wybieranym rozwiązaniem dla najmłodszych pociech są foteliki wyposażone w specjalne nakładki na pas, które zapobiegają otarciom, a także zabezpieczają pasy bezpieczeństwa przed przesuwaniem się na ramionkach dziecka.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy