Jak przebiega wizyta u androloga i jak się do niej przygotować?
Andrologia jest jedną z dziedzin medycyny. Zajmuje się budową i czynnościami fizjologicznymi męskiego układu płciowego, a także diagnozowaniem i leczeniem dotyczących go schorzeń, między innymi ograniczonej płodności i nowotworów. Do lekarza androloga powinni więc zgłaszać się wszyscy mężczyźni, nawet w celach kontrolnych. Przed taką wizytą warto jednak dowiedzieć się, na czym polega i jak się do niej przygotować.
W jakich sytuacjach niezbędna jest konsultacja andrologiczna?
Na konsultację andrologiczną udają się mężczyźni z rozmaitymi problemami związanymi z funkcjonowaniem ich narządów płciowych. Do niepokojących objawów w obrębie narządu rozrodczego należą między innymi problemy z oddawaniem moczu, dolegliwości bólowe i obrzęki w okolicy narządów płciowych, dysfunkcje seksualne (np. zaburzenia libido, przedwczesny lub opóźniony wytrysk), niedobór testosteronu, a także problem z poczęciem dziecka. Konsultacje andrologiczne przeprowadzane między innymi w gabinetach andrologicznych w Krakowie mogą być również następstwem nieprawidłowych wyników badań moczu lub krwi. Także mężczyźni z symptomami andropauzy bardzo często są kierowani do specjalisty androloga.
Należy jednak podkreślić, że konsultacje andrologiczne są tak samo ważne, jak regularne kontrolne ginekologiczne odbywane przez kobiety. Do androloga nie trzeba kierować się z konkretnym problemem. Dzięki kontroli możliwe jest zdiagnozowanie licznych schorzeń i istotnych zmian w układzie moczowo-płciowym. Korzystanie z pomocy wybranego androloga, na przykład androloga z Krakowa, może poskutkować wykryciem takich zaburzeń jak:
- zaburzenia seksualne,
- niepłodność,
- zaburzenia hormonalne,
- zaburzenia rozwoju płciowego,
- zaburzenia dojrzewania płciowego,
- zaburzenia związane z funkcjonowaniem męskich narządów płciowych.
Jak się przygotować do spotkania z andrologiem?
Przebieg wizyty u androloga może się nieznacznie różnić w zależności od tego, z jakim problemem boryka się dany pacjent. Niemniej w każdym przypadku konsultacje polegają na przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu z pacjentem na temat jego stanu zdrowia, stylu życia i ewentualnego obciążenia genetycznego. Poza wywiadem lekarskim w trakcie konsultacji andrologicznej przeprowadzane jest badanie fizykalne.
Przygotowanie do wizyty u androloga powinno polegać jedynie na zadbaniu o higienę osobistą i na ewentualnym wykonaniu wyników badań nasienia (jeśli powodem wizyty jest podejrzenie niepłodności). Warto też zebrać informacje na temat chorób, które pojawiły się w rodzinie pacjenta.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana