Artykuł sponsorowany

Jak powinny wyglądać tablice okulistyczne dla dzieci?

Jak powinny wyglądać tablice okulistyczne dla dzieci?
Tablice okulistyczne służą do przeprowadzania badania ostrości wzroku do dali. Jest to chyba najbardziej podstawowe badanie okulistyczne, które przeprowadza się praktycznie w trakcie każdej wizyty w gabinecie okulistycznym, a także np. w szkołach wśród dzieci. Powodem częstości jego wykonywania jest to, że jest niezwykle proste i nie wymaga posiadania żadnych specjalistycznych urządzeń oraz fakt, że pomimo swojej prostoty pozwala osiągnąć bardzo precyzyjne wyniki.

Założenia badania ostrości widzenia do dali

Badanie to, z technicznego punktu widzenia, służy ocenie zdolności rozdzielczej siatkówki, czyli inaczej rzecz biorąc – ocenie postrzegania dwóch położonych w bezpośredniej bliskości punktów, jako punktów oddzielnych. Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Poland Optical, renomowanego dystrybutora urządzeń i sprzętu okulistycznego:
Z anatomicznego punktu widzenia, warunkiem widzenia dwóch położonych bezpośrednio obok siebie punktów jako punktów oddzielnych jest pobudzenie w siatkówce dwóch elementów światłoczułych (czopków), pomiędzy którymi znajduje się jeden element niepobudzony. Średnica jednego czopka wynosi dokładnie 0,0046 mm. Przeprowadzając dwie linie, które połączą dwa pobudzone czopki ze środkiem układu optycznego oka, powstanie kąt o wielkości 1 minuty kątowej. Wartość ta jest niezwykle istotna, ponieważ została wyznaczona jako wartość ostrości wzroku.

Na czym polega badanie ostrości widzenia do dali?

Badanie to przeprowadzane jest przy użyciu tablic Snellena, czyli doskonale wszystkim znanych tablic okulistycznych, na których w poziomych rzędach umieszczone są optotypy, czyli litery lub znaki. Optotypy w kolejnych rzędach są coraz mniejsze. O czym nie wszyscy wiedzą, przy każdym kolejnym rzędzie jest pokazana odległość, z jakiej umieszczone w nim elementy są widoczne pod opisywanym wyżej kątem 1 minuty. Samo badanie jest bardzo proste. Jego wyniki obliczane są w postaci ułamka. W liczniku wpisuje się odległość w metrach, z jakiej pacjent odczytuje optotypy. W Polsce wartość ta jest zestandaryzowana i badanie to powinno być przeprowadzane z odległości 5 m. W mianowniku zaś wpisywana jest wartość umieszczona przy ostatnim prawidłowo rozpoznanym rzędzie znaków.

Tablice okulistyczne dla dzieci

Oczywiście wygląd zastosowanych w badaniu tablic okulistycznych powinien być dostosowany do pacjenta. Szczególne znaczenie ma wygląd tablic przeznaczonych do wykonywania badania ostrości widzenia do dali dzieci, zwłaszcza tych najmniejszych. Nie zawsze bowiem małe dziecko potrafi już czytać, dlatego w tablicach okulistycznych dla dzieci zazwyczaj zamiast liter lub cyfr zastosowane są znaki graficzne. Oczywiście taki wybór ma jeszcze jedno uzasadnienie. Takie tablice będą bowiem dla dziecka zdecydowanie bardziej atrakcyjne, dlatego też jeżeli szukamy tablic okulistycznych, żeby wyposażyć gabinet szkolny lub gabinet okulistyczny dla dzieci, to wybór tablic ze znakami graficznymi będzie najlepszym rozwiązaniem.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy