Artykuł sponsorowany

Jak pielęgnować tapicerkę samochodową?

Jak pielęgnować tapicerkę samochodową?
Tapicerka samochodowa to element wnętrza wyjątkowo narażony  na wszelkiego rodzaju zabrudzenia, uszkodzenia i zużycie. Jednocześnie jakość i wygląd tapicerki ma olbrzymi wpływ na ogólną prezencję auta, komfort i przyjemność jego użytkowania. Dlatego bardzo ważne jest, by właściciele samochodów przykładali szczególną uwagę do właściwej pielęgnacji tapicerek.

Tapicerka samochodowa w niebezpieczeństwie

Stan tapicerki samochodowej zależy nie tylko od regularnej i starannej pielęgnacji, ale także ostrożnego użytkowania jej na co dzień. Obicia foteli są przecież najmocniej eksploatowanym elementem wnętrza. Na ich zużycie wpływa ścieranie pod wpływem ciężaru pasażerów, oddziaływanie słońca oraz wszystkie zabrudzenia, z jakimi mają styczność. Wielu właścicieli nowych samochodów stara się wprowadzać bardzo rygorystyczne zasady dla pasażerów, właśnie w celu ochrony tapicerki. Zabraniają więc jedzenia, picia i palenia w samochodzie, co z pewnością jest bardzo dobrym pomysłem, natomiast nie zawsze możliwym do wyegzekwowania. Największym zagrożeniem dla tapicerki samochodowej są oczywiście dzieci i zwierzęta, których przewożenie w aucie zawsze wiąże się z ryzykiem powstawania rozmaitych zabrudzeń. W jeszcze trudniejszej sytuacji są kierowcy taksówek, którzy często muszą przewozić pasażerów w stanie nietrzeźwym, zaś ich upilnowanie jest praktycznie niemożliwe.

Różne rodzaje tapicerek samochodowych

Obecnie tapicerki samochodowe produkuje się z różnych materiałów. Najpopularniejsze, ponieważ najmniej kosztowne, są tapicerki materiałowe. Mimo iż tanie, tapicerki z materiału są mocne i zazwyczaj bardzo eleganckie. Choć materiał łatwo i szybko wchłania zabrudzenia, a ponadto jest mało odporny na plamy, jednocześnie dość mocno opiera się uszkodzeniom mechanicznym – wyjaśnia nasz rozmówca z myjni Estyma w Lublinie.
Nieco droższe są obicia foteli z alcantary, czyli tkaniny syntetycznej o podwyższonej odporności. Alcantara stanowi najlepszy wybór dla rodzin z dziećmi, ponieważ jest jednocześnie przyjemna w dotyku i trwała. Najdroższą, ale jednocześnie najtrudniejszą w utrzymaniu opcją jest tapicerka skórzana. Choć naturalny materiał prezentuje się bardzo atrakcyjnie, skórzane obicia wymagają szczególnej ostrożności i bardzo uważnej pielęgnacji.

Jak dbać o tapicerkę samochodową?

Tapicerkę w samochodzie należy przede wszystkim chronić przed uszkodzeniami w trakcie codziennego użytkowania . O ile to możliwe, warto więc unikać palenia papierosów, jedzenia oraz picia w trakcie jazdy, a także zwracać uwagę na ewentualne zabrudzenia, znajdujące się na odzieży i usuwanie ich przed wejściem do samochodu. Kolejną ważną kwestią jest regularne sprzątanie. Po pierwsze, wnętrze samochodu należy często odkurzać. Dzięki temu unikniemy rozwojowi roztoczy i nieprzyjemnego zapachu we wnętrzu auta. Do odkurzania tapicerek koniecznie używaj odkurzacza z miękką szczotką. W celu usunięcia szczególnie uciążliwej sierści domowych zwierząt, warto użyć samoprzylepnej rolki do ubrań. Przynajmniej raz w sezonie tapicerkę należy wyprać. Najprostszym i najbezpieczniejszym sposobem czyszczenia tapicerek samochodowych jest użycie parowych automatów do prania. Takie urządzenia pozwalają łatwo i szybko usunąć najmocniejsze zabrudzenia, a dodatkową zaletą jest fakt, że po ich użyciu nie musimy długo suszyć obić. W przypadku tapicerek skórzanych ważna jest także impregnacja, która ma na celu zapobiegać wysychaniu i pękaniu skóry. Choć taki zabieg można wykonać samodzielnie, należy zachować szczególną ostrożność podczas wyboru odpowiednich środków pielęgnacyjnych. Najlepsze rezultaty osiągniemy jednak, powierzając to zadanie profesjonaliście.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy