Artykuł sponsorowany

Jak naświetlić sito?

Jak naświetlić sito?

Metoda sitodruku to technika wykorzystywana przede wszystkim do robienia nadruków na odzieży i różnego rodzaju tkaninach. Formą druku jest tutaj sito, przez które po odpowiednim przygotowaniu przetłacza się farbę. Zanim jednak przejdzie się do tego ostatniego etapu, trzeba wykonać kilka ważnych czynności. Jedną z nich jest naświetlenie sita. Jak to zrobić prawidłowo?

Przygotowanie sita

Zanim przystąpisz do naświetlania sita, powinieneś je przygotować, wykonując następujące kroki:

  • usuń pozostałości emulsji z sita, jeśli było wcześniej wykorzystywane do druku,
  • odtłuść je, żeby emulsja, którą nałożysz, dokładnie je pokryła,
  • teraz czas na powlekanie, czyli nałożenie nowej warstwy emulsji światłoutwardzalnej:
  • pierwszą warstwę nałóż od strony zadruku,
  • kolejną nanieś na wewnętrzną stronę i wyrównaj raklą.
  • Kiedy emulsja zostanie nałożona, trzeba ją wysuszyć (czas jest zależny od rodzaju emulsji, poziomu wilgotności powietrza, temperatury). Jednak zanim przejdziesz do kolejnego kroku, upewnij się, że emulsja całkowicie wyschła.
  • Kolejny krok to już naświetlanie sita, po którym będzie można przejść do druku.

Warto wiedzieć, że nanoszenie na sito emulsji powinno się odbywać w zaciemnionym miejscu, by nie zaczęła się utwardzać pod wpływem działania promieni UV. Najlepiej wykorzystać ciemnię, ale jeśli jej nie ma, wystarczy zasłonić okna i włączyć światło używając żarówki w żółtym kolorze.

Jak naświetlić sito?

Do naświetlania sita używa się specjalnego urządzenia z halogenami, nad którymi umieszczona jest szyba.

  • Na szybę trzeba nałożyć kliszę z nadrukiem wzoru, jaki chcemy przenieść na sito.
  • Następnie na kliszę kładzie się sito z wyschniętą emulsją i dociska.
  • Po drugiej stronie sita, we wnętrzu ramki umieszcza się kawałek styropianu z obciążeniem. Wyklucza to ryzyko powstania jakiejkolwiek szpary między sitem a kliszą.

Jak długo trzeba naświetlać sito? Czas zależy od rodzaju emulsji, grubości jej warstwy, gęstości sita, odległości od lampy i od jej mocy. Osoby bez doświadczenia mają zwykle problem z oszacowaniem odpowiedniego czasu naświetlania. Najbezpieczniej wtedy skorzystać z internetowego kalkulatora świecenia. Wszelkie niezbędne akcesoria, chemię i urządzenia potrzebne do wykonywania sitodruku, znajdziesz natomiast w firmie Maroka z Warszawy.

Po naświetleniu sita, emulsja poddaniu działania światła utwardza się, a w miejscu nadruku na kliszy pozostaje miękka i można ją spłukać. Tak powstaje matryca, którą wystarczy przyłożyć do materiału i przetłoczyć przez nią farbę. Nadruk można wielokrotnie powtarzać.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy