Artykuł sponsorowany

Jak działają wkładki ortopedyczne?

Jak działają wkładki ortopedyczne?

Wkładki ortopedyczne do butów to specjalnie zaprojektowane elementy, które pomagają zapobiegać urazom i deformacjom stóp oraz wspomagać ich leczenie. Korygują ułożenie stopy oraz wpływają na równomierne rozłożenie masy ciała, amortyzując tym samym uderzenia o podłoże. Każda wkładka ortopedyczna powinna być dobierana z pomocą fizjoterapeuty, który ustali przyczynę problemu i ułatwi jej rozwiązanie.

Wkładki ortopedyczne jako element w leczeniu problemów ze stopami

Stopy stanowią ważny element ciała, który utrzymuje cały jego ciężar. Wysoki poziom aktywności oraz nadmierna waga powodują, że łatwo ulegają nadwyrężeniu, co z czasem przyczynia się do powstania deformacji i kontuzji. Istotny wpływ na zmianę w ułożeniu stopy ma także nieodpowiednie obuwie, które poprzez na przykład zbyt wąskie noski, powoduje nienaturalne obciążenie niektórych części stóp.

Zarówno w przypadku przeciążeń, jak i nieprawidłowej budowy zaleca się noszenie odpowiednich wkładek ortopedycznych, które wspomagają profilaktykę i leczenie. Wkładki ortopedyczne, które przylegają całą powierzchnią do stopy, zapewniają jej prawidłowe ułożenie, wpływają na poprawną postawę ciała oraz pracę stawów skokowych, kolanowych. Dzięki takim właściwościom wkładki zmniejszają odczuwanie bólu i zapobiegają występowaniu nieprawidłowości w strukturach stawów. Większość źródeł występowania dolegliwości bólowych, związanych jest właśnie ze złym ułożeniem lub deformacją stóp.

Dlaczego warto używać wkładek ortopedycznych?

Wkładki ortopedyczne korygują ułożenie stopy i stanowią jeden ze sposobów leczenia ortopedycznego. Odpowiedni typ wkładki dobierany jest na podstawie badania ułożenia stóp wykonywanego na podoskopie oraz po konsultacji fizjoterapeutycznej.

Jak mówi mgr fizjoterapii Paulina Kapusta z Centrum Rehabilitacji FinMed: Wkładki ortopedyczne to ważny element podczas leczenia wad w ułożeniu stopy. Specjalne techniki polegające na formowaniu wkładek, które prowadzą do uzyskania kształtu całkowicie dopasowanego do stopy, pozwalają na redukcję deformacji. Każdy rodzaj wkładek powinien być dobierany na podstawie indywidualnego rodzaju kontuzji, deformacji stopy i stadium jej zaawansowania.

Przy występowaniu któregokolwiek problemu, należy udać się na konsultację do fizjoterapeuty lub ortopedy. Po zaleceniu wkładek ortopedycznych fizjoterapeuta wykonuje wkładkę na indywidualne zamówienie, wykorzystując przy tym metody oceny ruchu skokowo – piętowego i stabilności stopy. Następnie ustalona zostaje rola, jaką ma pełnić wkładka, co bezpośrednio umożliwia dobranie prawidłowego sposobu leczenia.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy