Jak działają przedszkola integracyjne?
Przedszkole integracyjne to miejsce, w którym jest miejsce zarówno dla dzieci zdrowych, jak i tych z orzeczeniem niepełnosprawności fizycznej lub umysłowej. Taka placówka spełnia potrzeby wszystkich maluchów, oferując szereg ciekawych zajęć integracyjnych i edukacyjnych. Czy warto zapisywać swoją pociechę do przedszkola integracyjnego? Rozwiewamy wątpliwości!
Dla kogo przedszkole integracyjne?
Działalność przeszkoli integracyjnych koncentruje się na potrzebach dzieci zdrowych praz dzieci z takimi problemami jak:
- choroby somatyczne,
- zaburzenia mowy,
- niepełnosprawność ruchowa,
- zaburzenia emocjonalne,
- osobowość lękowa,
- lekkie lub umiarkowane upośledzenie umysłowe,
- autyzm.
Czy każde dziecko nadaje się do takiej placówki? To kwestia bardzo indywidualna, bo każdy przypadek jest inny.
Decyzja o zapisaniu pociechy do wspomnianego miejsca powinna być poprzedzona nie tylko dokładną obserwacją zachowań, ale także rozmową ze specjalistą, np. z zakresu psychologii dziecięcej lub logopedii. Dużo zależy ponadto od stopnia zaawansowania konkretnej choroby.
Zalety placówek integracyjnych
Największą zaletą przedszkoli integracyjnych jest to, że zrównują one prawa oraz potrzeby dzieci pełnosprawnych i niepełnosprawnych. Buduje to atmosferę przyjaznej współpracy, szacunku, wsparcia.
Dzieci ze schorzeniami mogą realizować się w grupie, zapominając niekiedy o trudnościach związanych ze stanem chorobowym. Natomiast zdrowe maluchy uczą się empatii i pomagają swoim kolegom i koleżankom w różnych mniej lub bardziej istotnych zadaniach.
Kolejnym plusem jest doskonała opieka. W takich miejscach z reguły pracują najlepszej klasy specjaliści, którzy znają specyfikę wielu schorzeń i odpowiadają na potrzeby dzieci z zaburzeniami. W przedszkolu integracyjnym często pracują psycholodzy, pedagodzy specjalni, a nawet logopedzi i rehabilitanci.
Przykładowe zajęcia w przedszkolach integracyjnych
W przedszkolach integracyjnych, takich jak Tęczowa Przygoda, dzieci mogą skorzystać z wielu inspirujących zajęć, które korzystnie wpływają na ich umiejętności manualne, społeczne i ruchowe oraz na samopoczucie psychiczne. Te zajęcia to m.in.:
- rytmika z terapią mowy,
- dogoterapię,
- język angielski,
- taniec
- globalne czytanie,
- glottodydaktyka,
- bajkoterapia,
- kinezjologia edukacyjna.
Warto podkreślić, że przedszkole integracyjne, poza tym że oferuje opiekę na wysokim poziomie i interesujące zajęcia dodatkowe, pracuje również programem edukacyjnym zgodnym z obowiązującą podstawą programową, przygotowaną przez MEN.
Rodzice nie muszą więc obawiać się, że po zapisaniu dziecka do takiej placówki będzie ono niewłaściwie przygotowane do zerówki i do pierwszych klas podstawówki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana