Jak działają i gdzie mają zastosowanie płyny antybakteryjne?

Płyny antybakteryjne stały się nieodłącznym elementem rzeczywistości. Znajdują zastosowanie w sytuacjach, w których niezbędna jest dezynfekcja dłoni, a nie ma możliwości ich dokładnego umycia wodą i mydłem. Szerokie działanie biobójcze sprawia, że większość drobnoustrojów chorobotwórczych zostaje unicestwionych już w kilkadziesiąt sekund. Jednak w jaki sposób działają płyny antybakteryjne?
Jak działają środki odkażające?
Głównym składnikiem większości płynów antybakteryjnych jest alkohol. To on odpowiada za dezynfekcję – w stężeniu około 60-80% niszczy większość drobnoustrojów chorobotwórczych znajdujących się na naszych rękach. Ważne jest, aby stężenie alkoholu nie było wyższe, ponieważ struktury białek drobnoustrojów łatwiej ulegają całkowitemu zniszczeniu w obecności wody. Szybkość działania płynów antybakteryjnych na bazie alkoholu to nawet 10 sekund od momentu nałożenia środka na dłonie. Co więcej, unicestwieniu ulegają nie tylko formy wegetatywne bakterii, ale również prątki, wirusy oraz grzyby. Preparaty dezynfekujące wykazują skuteczność nawet na poziomie 99,9%.
Alkohol etylowy, benzylowy bądź izopropylowy, czyli podstawowy składnik płynów antybakteryjnych, działa nie tylko antyseptycznie, ale również pełni funkcję konserwantu w produkcie. Jednak ze względu na to, że może wysuszać dłonie, w środkach odkażających stosuje się go w połączeniu z substancjami łagodzącymi i nawilżającymi. Najczęściej są to: gliceryna, pantenol lub aloes. Dzięki temu dłonie są zdezynfekowane, a jednocześnie skóra nie zostaje nadmiernie przesuszona.
Gdzie znajdują zastosowanie artykuły do dezynfekcji?
Obecnie, z powodu pandemii koronawirusa, płyny antybakteryjne znajdują zastosowanie we wszystkich placówkach publicznych – a ich hurtowe ilości można zamówić m.in. w hurtowni chemicznej Wenta z Sosnowca. Są skutecznym sposobem na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa, ponieważ szacuje się, że nawet 80% wszystkich infekcji jest spowodowanych przez niedostateczną higienę rąk. Są także używane na co dzień oraz w podróży, przez wszystkie osoby, którym zależy na bezpieczeństwie i higienie.
Warto jednak wiedzieć, jak skutecznie dezynfekować ręce, aby zapewnić sobie właściwą ochronę. Najlepiej myć je wodą z mydłem, ale jeśli nie ma takiej możliwości, można zastosować płyn do dezynfekcji. Należy nanieść taką ilość preparatu, by całkowicie zwilżyć dłonie. Następnie płyn wciera się na całej powierzchni obydwu rąk, nie zapominając o wnętrzu, grzbietach oraz palcach. Po wyschnięciu preparatu dłonie są zdezynfekowane.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Płaza Dent Bogdan Płaza
Lekarskie, stomatologiczne gabinety - wyposażenie woj. mazowieckie01-231 Warszawa, Płocka 17 paw.17
-
Stomatologia Steczko NZOZ s.c. Anna, Wacław Steczko
Lekarze - stomatolodzy woj. małopolskie30-092 Kraków, Krakusów 1c