Jak działają i do czego służą książkomaty?

Stały pośpiech oraz ogólny tryb życia, w którym ciężko dopasować się czytelnikom do godzin otwarcia bibliotek, zrodził pomysł na stworzenie nowoczesnego rozwiązania, jakim jest książkomat, który został przyjęty przez miłośników czytania książek z ogromnym entuzjazmem. Dlatego też obecnie nie tylko na świecie, ale i w Polsce funkcjonuje już dziesiątki takich urządzeń. Czym więc są książkomaty i jak działają?
Na czym polega działanie książkomat?
Nowoczesne książkomaty działają na podobnej zasadzie jak dobrze znane nam wszystkim paczkomaty. Umożliwiają one tym samym samoobsługowe wypożyczanie książek o dowolnej godzinie, które zostały wcześniej zamówione do niego w wybranej bibliotece. Dzięki temu, że książkomaty swoje działanie opierają na połączeniu z siecią komputerową, są także w stanie odczytywać karty biblioteczne użytkowników i przypisywać do nich odebrane książki. Rozwiązanie to sprawia więc, że biblioteki wciąż mają pełną kontrolę nad swoim księgozbiorem, wraz z informacjami o tym, który z czytelników posiada daną pozycję.
Warto także wspomnieć, że choć książkomaty wydają się dość innowacyjnym rozwiązaniem, pierwsze tego typu urządzenie stanęło na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi już w 2015 roku. Dlatego też w ofercie firm takich jak oferująca systemy do rozwoju bibliotek Elibron, nie brakuje obecnie urządzeń, które pozwoliłyby na zastosowanie książkomatów przez wszystkie biblioteki w Polsce.
Zalety stosowania książkomatów przez biblioteki
Choć nie brakuje przeciwników powszechnego stosowania książkomatów przez biblioteki, którzy obawiają się, że zmechanizowane wypożyczanie książek odbierze tej czynności cały urok, jednemu nie można zaprzeczyć, rozwiązanie to oferuje wiele zalet.
W przypadku czytelników książkomaty umożliwiają bowiem:
- zwrot i odbiór książek przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu,
- zwracanie książek w wyznaczonym terminie, a co za tym unikanie kar bibliotecznych,
- możliwość korzystania z zasobów bibliotecznych zamawianych wcześniej w bibliotekach.
Z kolei w przypadku bibliotek, stosujących je:
- mogą one wypożyczać książki z zachowaniem reżimu sanitarnego,
- ich pracownicy mogą skupić się na innych zadaniach,
- mogą one ustawić książkomaty w niemal dowolnym miejscu w przestrzeni publicznej,
- rozwijają one swoją markę, docierając do większego grona odbiorców usług bibliotecznych,
- mają pełną kontrolę nad tym, kto, kiedy i na jaki czas wypożyczył daną pozycję, dzięki integracji książkomatów z programami komputerowymi.
Wobec tego można być pewnym, że obecność książkomatów w każdym polskim mieście to tylko kwestia czasu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Gastromax Polska Sp. z o.o.
Gastronomia - wyposażenie woj. mazowieckie01-304 Warszawa, Połczyńska 118