Jak działają agregaty prądotwórcze?
Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób działają agregaty prądotwórcze określane także generatorami prądu? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule! Dowiesz się więc z niego jak są zbudowane agregaty prądotwórcze, a także w jaki sposób są one w stanie wytwarzać energię elektryczną.
Z jakich elementów zbudowane są agregaty prądotwórcze?
Agregaty prądotwórcze to urządzenie elektromechaniczne. Ich działanie polega natomiast na przetwarzaniu energii mechanicznej na energię elektryczną. Zbudowane są one w związku z tym takich elementów jak:
Przeczytaj również: Na jakiej zasadzie działają agregaty prądotwórcze?
silnik spalinowy, zasilany najczęściej za pomocą benzyny lub oleju napędowego,
prądnica synchroniczna,
rozdzielnica elektryczna,
urządzenia kontrolno-pomiarowe.
Przy czym najważniejsza jest prądnica, określana także stojanem, na którą nawinięte jest uzwojenie. To właśnie od liczby uzwojeń w jej cewkach uzależnione jest z kolei to, czy agregat prądotwórczy jest urządzeniem jedno, czy też trójfazowym. Wszystkie te podzespoły są natomiast zamknięte w obudowie, która chroni je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz zmniejsza poziom emitowanego hałasu pracującego generatora prądu.
W jaki sposób działa agregat prądotwórczy?
Działanie agregatów prądotwórczych, które znaleźć można między innymi w ofercie sklepu internetowego Multimaszyny, opiera się przede wszystkim na silniku spalinowym wewnętrznego spalania. To właśnie generowana przez niego energia mechaniczna zamieniana jest w energię elektryczną. Cały ten proces polega natomiast na tym, że powstająca w wyniku spalania energia mechaniczna wprowadza w ruch wirnik prądnicy. Obracanie się wirnika stojana generuje następnie siłę elektromotoryczną i zmianę jego strumienia magnetycznego, dzięki temu powstaje energia elektryczna. Wytworzony w ten sposób prąd jest jednak prądem stałym. W związku z tym, zanim trafi on z agregatu prądotwórczego do urządzeń elektrycznych, musi zostać zamieniony na prąd zmienny, o właściwej mocy oraz napięciu, które standardowo występuje w gniazdkach elektrycznych.
Podsumowując, to jak działa agregat prądotwórczy zarówno jednofazowy, jak i trójfazowy można porównać do sposobu działania alternatorów samochodowych. Przy czym w ich przypadku do napędzania prądnicy wykorzystywany jest wał źródła napędu, a nie pasek.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana