Jak działa lakiernia sucha?

Lakierowanie na sucho lub inaczej malowanie proszkowe, polega na nakładaniu naelektryzowanych cząstek farby na powierzchnię o dużej aktywności elektrostatycznej. Stosuje się je przede wszystkim do malowania elementów stalowych. Dzięki zastosowaniu tego sposobu można uzyskać bardzo szczelną powłokę malarską, która chroni powierzchnię przed korozją i wykazuje działanie izolacyjne.
Przebieg lakierowania na sucho
Pierwszym etapem jest oczyszczenie oraz odtłuszczenie malowanej powierzchni, aby zapewnić jej odpowiednią przyczepność. Następnie za pomocą specjalnych pistoletów pod dużym ciśnieniem rozpyla się na nią farbę w postaci drobinek. Dzięki temu, że powierzchnia zostaje uziemiona, cząstki farby zaczynają ściśle do niej przylegać, przez co tworzą bardzo szczelną powierzchnię. Kolejnym punktem jest umieszczenie pomalowanych elementów w piecu w temperaturze ok. 200°C., gdzie farba została upłynniona, a następnie utwardzona.
Istnieje także inny sposób lakierowania na sucho, który polega na rozpyleniu w strumieniu sprężonego powietrza płynnej farby na powierzchnię. W takim przypadku osuszanie powierzchni polega na odparowaniu z niej wody. Oba sposoby wyróżniają się tym, że pozwalają uzyskać trwałą i szczelną powłokę malarską odporną na odpryskiwanie. Artykuły, które mogą stanowić wyposażenie profesjonalnej lakierni proszkowej, znajdują się w ofercie firmy Penny Gondek.
Konieczność zastosowania kabin malarskich
Do lakierowania na sucho wykorzystywane są przede wszystkim lakiery epoksydowe oraz poliestrowe. Malowanie proszkowe musi odbywać się w pomieszczeniu wyposażonym w zamknięty układ wentylacyjny, aby zapobiec przedostawaniu się substancji chemicznych do otoczenia. Rozwiązanie to wymaga spełnienia określonych wymogów lokalowych, dlatego innym sposobem na ograniczenie pojawiania się zanieczyszczeń jest zastosowanie ścian lub kabin malarskich wyposażonych w systemy filtracyjne.
Zalety malowania na sucho
Lakierowanie na sucho to metoda, która sprawdza się w produkcji wieloseryjnej, ponieważ łatwo poddaje się automatyzacji. Charakteryzuje się także oszczędnością i wydajnością, ponieważ pozwala na odzysk farby, która nie została wykorzystana w postaci proszku. Warto też wskazać na zalety estetyczne tej metody, pozwala ona uzyskać jednolitą powłokę i jednocześnie ukryć wady i niedoskonałości obróbki mechanicznej. Nie bez znaczenia jest również to, że uzyskane w ten sposób powłoki w mniejszym stopniu uwalniają związki chemiczne do powietrza, przez co można powiedzieć, że są bardziej przyjazne dla otoczenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Elektromechanika I Instalatorstwo Robert Nasuta
Elektromechanika - usługi woj. opolskie49-100 Niemodlin, Lompy 1
-
Voltar Kamil Domel
Budowlane usługi - elektroinstalacyjne woj. warmińsko-mazurskie19-400 Olecko, Broniewskiego 6