Artykuł sponsorowany

Jak dobrać olej do samochodu?

Jak dobrać olej do samochodu?
Każdy użytkownik samochodu czy innego pojazdu mechanicznego doskonale wie, jak kluczowe znaczenie dla żywotności naszego silnika ma olej silnikowy. Nie wystarczy jednak regularnie go zmieniać, musi być jeszcze odpowiednio dobrany. Tylko jak dobrać ten właściwy? Nie jest to bardzo skomplikowane… jak już poznamy specyfikacje jakościowe oraz lepkości oleju, jakie zaleca producent samochodu.

Klasa lepkości

Na opakowaniu możemy znaleźć ogólnie stosowaną skalę lepkości – od 0 do 60, gdzie 0 oznacza olej silnikowy najrzadszy, a 60 najgęstszy. Im rzadszy olej, tym niższa lepkość. Klasę lepkościową oznacza się ją kombinacją cyfr z literą „W”, np. 5W/30, 10W/40 itp. Pierwsza liczba określa przydatność oleju w niskich temperaturach - im mniejsza, tym olej silnikowy lepiej spisuje się w niskich temperaturach. Symbol 0W oznacza, że olej silnikowy pozwala uruchomić silnik przy –35 st.C. Oleje każdej kolejnej klasy (czyli 5W, 10W, itd.) umożliwiają uruchomienie silnika przy temperaturze o 5 st.C wyższej. Po literze W znajdziemy parametr określający lepkość oleju w wysokich temperaturach. Producenci samochodów najczęściej zalecają oleje o lepkości 40 (np. 10W/40). Z kolei produkty o niższej lepkości (np. 0W/30) są przeznaczone do współczesnych, ciasno spasowanych silników.

Specyfikacje jakościowe - API i ACEA

Na opakowaniach olejów silnikowych znajdziemy 2 znane specyfikacje jakościowe: API lub ACEA. Specyfikacja API określa kategorie olejów za pomocą symbolu składającego się z dwóch liter. Pierwsza określa rodzaj silnika: diesle - C, silniki benzynowe – S. Druga oznacza jakość oleju. W dieslach są to litery od A do F, a w jednostkach benzynowych od A do M. Im dalsza litera alfabetu znajduje się na drugiej pozycji, tym lepszy jest olej silnikowy. Klasyfikacja ACEA (np. A3/B3) również określa oddzielnie parametry dla silników benzynowych (A) oraz diesli (B), ale też wyodrębnia jeszcze jedną kategorię (C) samochodów osobowych z silnikami benzynowymi lub wysokoprężnymi z dodatkowym systemem oczyszczania spalin. I to cała niezbędna wiedza. Zaopatrzeni w nią możemy wyruszać na zakupy. Jeśli mamy jakieś wątpliwości, upewnijmy się, co zaleca producent auta. Taka informacja znajdziecie w książce serwisowej. Jednak jeszcze jeden ciekawy sposób znaleźliśmy na stronie Centrum Zaopatrzenia Technicznego Polamel. Pozwala on łatwo i bardzo konkretnie uzyskać potrzebną nam informację. Po wejściu na stronę, w zakładce „Dobierz olej” znajdziemy formularz, w którym wpisujemy markę, model i typ naszego samochodu i otrzymamy propozycje olejów, które najlepiej sprawdzą się przy naszych silnikach.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy