Artykuł sponsorowany

Jak dobrać balustrady do schodów?  

Jak dobrać balustrady do schodów?  
Podstawową funkcją balustrady jest zapewnienie bezpieczeństwa jej użytkownikom, zarówno jeśli zainstalowana jest ona przy schodach wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Wybierając balustradę do schodów, powinniśmy zwrócić także szczególną uwagę na jej estetykę; ważne, aby współgrała ona z otoczeniem. Jak zatem dobrać balustrady do schodów? Czym się kierować?         Przede wszystkim, balustradę powinniśmy dobierać do rodzaju wykończenia schodów, tak, aby stanowiła z nimi integralną całość. Przy schodach z drewnianymi stopniami zatem dobrze prezentować się będą słupki, tralki oraz poręcze z takiego samego materiału. Do schodów monolitycznych z kolei najlepsze będą balustrady z metalowych profili ze stali nierdzewnej lub malowanej proszkowo. Przyjrzyjmy się podstawowym typom balustrad, aby przekonać się, jak właściwie dobrać balustradę do schodów.

Balustrada pełna

Balustrada pełna stanowić będzie ściankę, częściowo przysłaniającą bieg schodów. Nie jest zatem dobrym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na wyeksponowaniu wszystkich stopni. W schodach żelbetonowych będzie wymurowana z bloczków, cegieł lub wykonana z betonu. W schodach z innych materiałów z łatwością zbudujemy ją z płyt gipsowo-kartonowych, płyt drewnopodobnych lub szklanych paneli. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość poprowadzenia przewodów instalacyjnych na górną kondygnację, a także możliwość atrakcyjnego podświetlenia schodów.

Balustrada kurtynowa

Wypełnienie balustrady kurtynowej sięga kilka centymetrów powyżej poziomu biegu schodów i poniżej poręczy. Płyty wypełnienia wykonuje się z tafli szklanych lub plastikowych. Mocuje się je następnie do uchwytów pomiędzy słupkami lub do poręczy i boku stopni. Bogatą ofertę różnego rodzaju balustrad przygotował dla swoich klientów producent ogrodzeń Stalex Czaplinek. Precyzja wykonania oraz doskonała jakość wyrobu jest tym, co wyróżnia tę firmę spośród innych.

Balustrady ażurowe

Balustrady ażurowe to zdecydowanie najbardziej dekoracyjny rodzaj balustrad. Ażurowe wyplenienie składa się z dowolnego kształtu profili metalowych, drewnianych, plastikowych bądź szklanych. Mogą być one ustawione poziomo; mówimy wtedy o listwach, kształtownikach lub linkach, bądź pionowo. Wówczas nazywamy je tralkami. Szczególną popularnością, ze względu na ogromną estetykę, cieszą się balustrady kute. Dobierając balustradę do schodów, powinniśmy kierować się także rodzajem materiału, z którego została wykonana. Do wyboru mamy zatem klasyczne, drewniane balustrady, linowe z metalu, wykonane ze stali lub mosiądzu, szkła oraz tworzywa sztucznego.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy