Jak dbać o protezę zębową?
Bardzo wiele osób używa protez zębowych. Nie wszyscy jednak z nich wiedzą, jak o nie należycie dbać. Tymczasem niewłaściwie czyszczona proteza może nawet zmieniać odczyn pH i powodować stany zapalne w obrębie jamy ustnej. Pod protezę mogą również dostawać się resztki jedzenia, które psując się, wydzielają przykry zapach. Jak dbać o protezy zębowe, aby ich użytkowanie było komfortowe i bezpieczne?
Jaka jest optymalna częstotliwość mycia protezy?
Protezę należy myć nawet kilka razy dziennie, po każdym jedzeniu, jeżeli są ku temu właściwie warunki. Przede wszystkim jednak warto zadbać o nią szczególnie rano i po każdym posiłku. Tak samo przed włożeniem do ust jak tez przed pójściem spać. Z tego wynika, że protezę trzeba traktować tak, jak własne zęby.
W gabinetach takich, jak PROMED, gdzie wykonuje się protezy częściowe i szkieletowe, lekarz stomatolog za każdym razem, gdy dobiera pacjentowi sztuczne zęby, poucza go w temacie sposobów pielęgnacji. Informuje również, czym skutkują ewentualne zaniedbania w tej kwestii. Oprócz nieprzyjemnego zapachu z ust, niewłaściwa higiena może dostarczyć problemów w postaci pleśniawek i stanów zapalnych. To powoduje próchnicę na pozostałych zębach oraz choroby dziąseł.
Szczoteczki do czyszczenia protez
Do czyszczenia protez zębowych służą specjalne szczoteczki. Ma ona dwie główki – jedną do zewnętrznych części protezy, a drugą do wewnętrznych. Nie może być ona zbyt twarda, by nie niszczyła delikatnych akrylowych części. W żadnym wypadku nie należy używać tej samej szczoteczki do zębów i do protezy.
Proszki, tabletki i pasty
Do czyszczenia protez przeznaczone są specjalne środki w postaci past, proszków i tabletek. Pomagają one w usuwaniu osadów z protez. Przy tym są na tyle delikatne, że nie niszczą materiału. Pasty używa się razem ze szczoteczką, natomiast tabletki i proszek służą do czyszczenia protezy w ich roztworach wodnych. Tabletek i proszków nie należy rozpuszczać w gorącej wodzie.
Irygatory do czyszczenia zębów
Protezy zębowe można również czyścić za pomocą tego samego irygatora, którego używa się do higieny przestrzeni między zębowych. Pozwala on za pomocą ciśnienia wody pozbyć się resztek pokarmów z trudno dostępnych miejsc. Irygator jest lepszym rozwiązaniem od nici dentystycznych, bo dodatkowo masuje dziąsła.
W przypadku noszenia protezy można również stosować płukanki do ust. Szczególnie wskazane są takie zioła jak rumianek, mięta, szałwia i melisa. W aptece można również nabyć gotowe płyny do płukania jamy ustnej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana