Jak dbać o nowy tatuaż?

W każdym dobrym studiu tatuażu po wykonaniu nowego wzoru tatuator udzieli ci wszystkich wskazówek odnośnie jego prawidłowej pielęgnacji w czasie gojenia i później. Jeśli jednak dopiero zaczynasz swoją przygodę z tatuażem i chcesz być przygotowanym na to, co cię czeka, jeszcze zanim umówisz się na sesję, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem.
Higiena świeżego tatuażu
Kiedy tatuator skończy już zdobienie skóry, dokładnie ją oczyści, posmaruje wazeliną i zabezpieczy folią. Opatrunek z folii należy zdjąć w domu, po upływie 3-4 godzin od jego założenia. Po co folia? Świeży tatuaż jest raną, a zatem otwiera dostęp do ciała niebezpiecznym mikroorganizmom. Wszelkie zabrudzenia, a nawet kontakt z ubraniem mogą doprowadzić do podrażnień lub zakażenia zagrażającego zdrowiu i wyglądowi tatuażu. W zależności od tego, w jakim miejscu na ciele znajduje się twój nowy tatuaż i w jakich warunkach będzie się goił (musisz wychodzić, czy możesz zostać w domu?), foliowanie może być konieczne nawet przez kilka dni.
Na początkowym etapie gojenia, dopóki stary naskórek nie złuszczy się kompletnie i na tatuażu nie pojawi się nowy, konieczne jest bardzo restrykcyjne przestrzeganie zasad higieny. Po zdjęciu folii opatrunkowej tatuaż trzeba przemyć pod bieżącą, letnią wodą z dodatkiem delikatnego mydła – podpowiada tatuatorka ze studia Tatucan w Gdyni. Oczyszczoną skórę należy osuszyć czystym ręcznikiem jednorazowym, dociskając go do tatuażu, nie wolno go pocierać. Po umyciu i osuszeniu powinno się przewietrzyć tatuaż przez 15-30 minut, a potem założyć świeżą folię.
Mycie tatuażu i wymianę opatrunku należy powtarzać do ok. 4 godziny do momentu, w którym skóra po oczyszczeniu pozostanie sucha, a więc z rany przestanie się wydzielać osocze. W tym momencie należy zacząć smarować tatuaż maścią Bephanten, zawsze nakładając bardzo cienką warstwę, która nie zakrywa tatuażu, ale tworzy na nim tłusty filtr. Smarowanie też należy powtarzać dość często. Jeśli posiadacz nowego tatuażu musi wychodzić z domu albo zakrywać go ubraniem, wciąż musi używać też folii.
Jak nie zniszczyć tatuażu?
Utrzymanie właściwej higieny to nie jedyna sprawa, o której należy pamiętać. Podczas gojenia tatuaż jest szczególnie narażony na uszkodzenia, a niektóre zachowania mogą doprowadzić to tego, że skóra po prostu wyrzuci tusz. Szczególnie niebezpieczne są wysokie temperatury i wzrost ciśnienia wywołany np. wysiłkiem fizycznym. Dlatego przez miesiąc od wykonania tatuażu należy powstrzymać się od intensywnego uprawiania sportu, picia alkoholu i korzystania z sauny. Nie wolno pływać ani na basenie, ani w naturalnych zbiornikach, wykluczone jest też opalanie.
Do pełnego wygojenia tatuażu potrzeba ok. miesiąca w zależności od wielkości ozdoby i indywidualnych predyspozycji danej osoby. Warto jednak pamiętać, że aby tatuaż zachował swoją urodę i głębię koloru, trzeba pielęgnować go również po wygojeniu, a właściwie przez całe życie. Tatuowanej skórze trzeba zapewnić nawilżenie i ochronę przeciwsłoneczną – podczas opalania tatuaże najlepiej smarować balsamem z filtrem SPF 50.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Płaza Dent Bogdan Płaza
Lekarskie, stomatologiczne gabinety - wyposażenie woj. mazowieckie01-231 Warszawa, Płocka 17 paw.17
-
Andrzej Wilk Psychiatria Psychologia
Lekarze - psychiatrzy woj. podkarpackie39-200 Dębica, Legionów Polskich 6