Artykuł sponsorowany

Jak dbać o klimatyzację samochodową?

Jak dbać o klimatyzację samochodową?

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie nowy samochód, który pozbawiony byłby klimatyzacji. Klimatyzacja nie jest już też postrzegana jako luksus, ale instalacja mająca istotny wpływ na bezpieczeństwo jazdy – podczas upału kierowca w klimatyzowanym aucie męczy się wolniej, niż w samochodzie bez klimatyzacji. Dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo używać klimatyzacji, by posłużyła nam jak najdłużej. 

Serwis to podstawa

Żaden układ samochodowy nie jest niezniszczalny, jego sprawność uzależniona jest od jakości znajdujących się w nim elementów. Dlatego tak ważne jest, żeby klimatyzacja była regularnie serwisowana przez profesjonalistów, takich jak serwis Euromaster. Podczas rutynowego – najlepiej corocznego – przeglądu wymienia się zużyte elementy, uzupełnia poziom czynnika chłodzącego i usuwa ewentualne usterki. Warto również raz na jakiś czas zlecić czyszczenie instalacji w celu pozbycia się z niej groźnych mikroorganizmów, które mogą rozwija się w jej wnętrzu.

Poczekaj z włączeniem

Podczas upałów samochód zostawiony na słońcu nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur – pierwszym odruchem wielu kierowców jest włączenie klimatyzacji od razu po otwarciu drzwi. Nie powinno się jednak tego robić. Dlaczego? Ponieważ zredukowanie temperatury wewnątrz kabiny o kilkanaście stopni jest dla klimatyzacji potężnym obciążeniem – komponenty muszą pracować z bardzo dużą intensywnością, a przez to zużywają się szybciej, niż przy niższych temperaturach. Rozsądniejszym rozwiązaniem jest otwarcie na oścież drzwi samochodu, by kabina mogła się wywietrzyć i włączenie klimatyzacji dopiero po tym, jak temperatury na zewnątrz i wewnątrz samochodu wyrównają się.

Zamykanie okien na czas jazdy

Bardzo podobną to powyższej zasadą jest szczelne zamykanie wszystkich okien w samochodzie na czas pracy klimatyzacji. Nie tylko zapobiegniemy w ten sposób napływaniu ciepłego powietrza do wnętrza kabiny, ale również sprawimy, że klimatyzacja będzie musiała z mniejszą intensywnością pracować aby utrzymać pożądaną temperaturę. Tym samym ograniczymy zużywanie się jej komponentów.

Używaj klimatyzacji regularnie

Dla wielu kierowców może to okazać się dziwną regułą – po co uruchamiać klimatyzację w zimę, skoro nie chcemy schładzać kabiny, lecz ją dogrzać? Powód jest bardzo prosty – czynnik chłodzący, odpowiedzialny za odprowadzanie ciepła na zewnątrz samochodu jest jednocześnie nośnikiem oleju niezbędnego do smarowania sprężarki. Jeśli czynnik pozostaje w bezruchu przez dłuższy czas, zawarty w nim olej zaczyna osadzać się na elementach instalacji. Przy pierwszym uruchomieniu klimatyzacji po trwającej sezon przerwie olej jest tak zastany, że zanim się upłynni, sprężarka nie otrzymuje dostatecznego smarowanie, tarcie między jej ruchomymi elementami wzrasta, wytwarza się większa temperatura – to wszystko ostatecznie prowadzi do zużywania się komponentów.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy