Jak dbać o akumulator?

Myśląc o najważniejszym elemencie samochodu wskażemy zazwyczaj silnik. I owszem, bez silnika nie pojedziemy. Benzyna lub olej napędowy to jednak wciąż za mało, aby móc cieszyć się z jazdy swoim autem. Do tego, aby samochód ruszył z miejsca niezbędny jest akumulator. Każdy, kto choć raz szczególnie zimą miał problemy z uruchomieniem silnika, zaczyna patrzeć na tę niewielką skrzyneczkę ukrytą pod maską zupełnie inaczej. Jak dbać o akumulator, aby do minimum zminimalizować problemy z rozruchem silnika? O tym piszemy poniżej.
Akumulator, czyli niewielka skrzyneczka o dużym znaczeniu
Wiedząc jak istotny jest akumulator w samochodzie warto o niego dbać, zanim pewnego dnia skutecznie unieruchomi nam samochód. Na szczęście nie jest to trudne. Wystarczy pamiętać o kilku kluczowych zasadach.
Akumulator jest urządzeniem dość prostym w konstrukcji, aczkolwiek bardzo ciężkim pomimo dość niewielkich rozmiarów. Składa się z serii anod i katod ułożonych naprzemiennie, które tworzą razem ogniwa o sile równej 2V.
Najczęściej spotykane na rynku akumulatory mają 6 ogniw a tym samym siłę elektromagnetyczną 12V. Akumulatory występują w czterech różnych kategoriach, różniących się od siebie sposobem przechowywania elektrolitu, a co za tym idzie również bezpieczeństwem jego użytkowania.
Wyróżniamy następującego rodzaje akumulatorów:
- mokre
- wapniowe
- żelowe
- agm
Podstawowe zasady, które pozwolą wydłużyć żywotność naszego akumulatora
1. Akumulator musi pasować do samochodu.
Jeśli kupujemy nowe auto jest ono wyposażone we właściwy akumulator. Zupełnie z inną sytuacją mamy do czynienia, gdy nabywamy auto używane. Warto wówczas zainwestować w nowy akumulator i w żadnym razie nie kierować się niską ceną. Tak jak różne są auta, tak różne są akumulatory samochodowe. Producenci aut z reguły zamieszczają w instrukcji obsługi, jaki akumulator będzie właściwy. Nie należy lekceważyć tych zaleceń. Akumulator musi mieć odpowiednią pojemność oraz prąd rozruchu. Ta druga informacja jest szczególnie cenna dla posiadaczy aut z silnikiem diesla. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę? Chociażby to, że obecnie w samochodzie mamy ładowarki do telefonów, nawigacje samochodowe, alarmy itp. Każde z tych urządzeń potrzebuje prądu. Prawdziwą zmorą dla kierowców bywa pozostawienie auta z włączonymi światłami. Jeśli nie mamy auta ze specjalnym czujnikiem, musimy być uważni i sprawdzać światła przed opuszczeniem auta.
2. Akumulator zimą wymaga nieco innego podejścia
Wiemy już, że szczególnie w niskich temperaturach akumulator radzi sobie gorzej. Dlatego, jeśli tylko możemy nie ma co go przeciążać. Jak to zrobić? Przede wszystkim unikać włączenie wszystkich urządzeń, które pobierają prąd, a nie muszą szczególnie na krótkich dystansach. Dzięki temu pozwolimy złapać akumulatorowi nieco oddechu. Z drugiej strony nie unikajmy jazdy, tylko dlatego, że jest zimno. Wręcz przeciwnie. Nie bójmy się kilkunastu minutowych przejażdżek. Mają one bardzo korzystny wpływ na akumulator, zwłaszcza jeśli nie korzystamy z auta codziennie. Bez względu jednak na naszą przezorność, warto mieć w bagażniku podręczny zestaw na wypadek problemów z uruchomieniem samochodu. W żadnym razie nie muszą to być normalia, jakie znajdziemy na wyposażeniu profesjonalnych warsztatów naprawczych. W zupełności wystarczy komplet dobrych kabli do akumulatora.
3. Czy warto wyjmować akumulator, jeśli planujemy dłuższy urlop od samochodu?
Przed takim dylematem może stanąć część użytkowników czterech kółek np. w okresie zimowym. Jeśli mamy blisko do pracy, a auto trzymamy na parkingu pod plandeką przez 2-3 miesiące nie ma powodu, aby czekać aż akumulator się rozładuje. Każda taka sytuacja działa na jego niekorzyść. Dlatego nie ma przeciwwskazań, aby wyjąć go z auta i trzymać w domu. Można również wyposażyć się w prosty prostownik, czyli urządzenie, które pozwala doładować akumulator w domu. Dzięki temu zyskamy pewność, że po dłuższej przerwie w użytkowaniu auta odjedziemy nim bez najmniejszego problemu.
Reasumując, akumulator nie wymaga wiele, aby móc cieszyć się za każdym razem, gdy wsiadamy do auta i odpalamy silnik bez problemu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Twój Serwis Sławomir Cebulla, Adam Fraj Spółka cywilna
Samochody - regeneracja podzespołów woj. śląskie41-907 Bytom, Zabrzańska 100
-
Jankescar Patryk Tatarczak
Samochody - sprzedaż używanych woj. mazowieckie05-092 Dziekanów Polski, Rolnicza 303