Artykuł sponsorowany

Jak często wymieniać opony w samochodzie?

Jak często wymieniać opony w samochodzie?

Wymiana opon w samochodzie to obowiązek każdego kierowcy. Na trwałość i żywotność ogumienia wpływ ma nie tylko jakość opon, ale także sposób jazdy, miejsce ich przechowywania, a także częstotliwość wymian. Stan opony weryfikuje się pod kątem głębokości bieżnika, a sam wiek opony nie stanowi kluczowego parametru.

Co ile wymienia się opony w samochodzie?

Przydatność opon nie może być oceniana pod względem ich wieku. Wiele bowiem zależy od tego, jak dużo kilometrów zostało pokonane na jednym komplecie. Wpływ na stan ogumienia ma także jakość materiału, z jakiego zostało wykonane. Nie mniej istotna jest technika jazdy a dokładnie częstotliwość nagłego hamowania i stan nawierzchni, po jakiej auto się porusza. Z kolei odkształcanie opon jest następstwem długich postojów. Wielu mechaników zaleca wymianę kompletu opon po okresie sześciu lat użytkownika. Dlaczego? Otóż guma po tym czasie może tracić swoje właściwości, a więc staje się bardziej podatna na uszkodzenia.

Najlepszym zatem rozwiązaniem jest weryfikacja ogumienia pod kątem głębokości bieżnika. Opony o niskich parametrach nie zapewniają odpowiedniej stabilności podczas jazdy na śliskiej nawierzchni oraz wydłużają czas hamowania poprzez spadek przyczepności kół. Dlatego warto regularnie kontrolować stan opon w profesjonalnych warsztatach, takich jak Motor City Warszawa Białołęka. Często okazuje się bowiem, że wiele usterek w oponach można szybko i łatwo naprawić, a przez to uniknąć kosztów związanych z wymianą całego ogumienia. Serwis opon w warszawskiej Białołęce to kompleksowe usługi wulkanizacyjne uwzględniające także ustawianie zbieżności.

Czy obowiązkowa jest wymiana opon na zimowe i letnie?

Wymiana opon zimowych na letnie nie wynika z obowiązku prawnego, więc teoretycznie można z nich korzystać także w lecie. Niemniej jednak należy pamiętać, że opony letnie różnią się od zimowych nie tylko głębokością bieżnika, ale także rodzajem mieszanki gumowej, z jakiej zostały wyprodukowane, a która decyduje o przyczepności kół. Opony zimowe są mniej odporne na ścieranie niż opony letnie, zatem ich trwałość jest zdecydowanie niższa. Na ich żywotność negatywnie wpływa użytkowanie przy temperaturach wyższych niż 10 stopni Celsjusza.

Innym rodzajem opon są opony całoroczne, które powstają z miękkiej mieszanki gumowej, co sprawia, że zachowują przyczepność nawet w niższych temperaturach. Na powierzchni wielosezonowego ogumienia znajdują się charakterystyczne nacięcia zwane lamelami, dzięki którym opony całoroczne mogą świetnie radzić sobie w lżejszych warunkach zimowych.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy