Ile trwa procedura wystawienia zapotrzebowania w SOID?

W przypadku niektórych chorób, szczególnie tych rzadkich, sprowadzenie leku z zagranicy umożliwia specjalny system teleinformatyczny SOID. Dzięki temu cała procedura odbywa się elektronicznie. W artykule wyjaśniamy, czym dokładnie jest System Obsługi Importu Docelowego (SOID), jak działa i jak można wystawić zapotrzebowanie. Piszemy też, ile może trwać procedura w zależności od przypadku.
Czym jest SOID?
System Obsługi Importu Docelowego (SOID) to system teleinformatyczny, który umożliwia elektroniczne przetwarzanie danych w następujących sprawach:
sprowadzenie leku z zagranicy;
wprowadzenie środka spożywczego specjalnego przeznaczenia medycznego;
dopuszczenia do obrotu produktu leczniczego.
System SOID pozwala na wydawanie rozstrzygnięć w wyżej wyszczególnionych sprawach przez Ministerstwo Zdrowia, a także dokonywanie oceny merytorycznej przez konsultanta medycznego. Pacjenci, lekarze oraz apteki otrzymują również za pośrednictwem SOID decyzje dotyczące złożonego wniosku. Zapotrzebowanie może być realizowane na dwa sposoby. Pierwszym jest pośrednictwo apteki danego podmiotu leczniczego (np. apteka szpitalna lub dział farmacji szpitalnej), która zamawia lek w hurtowni. Drugim sposobem jest bezpośrednie zamówienie w tzw. aptece otwartej. Dostęp do systemu można uzyskać pod adresem www.soid.ezdrowie.gov.pl.
Od czego zależy i ile trwa sprowadzenie leku?
Czas oczekiwania na sprowadzenie leku zależy od wielu czynników. Wśród przykładowych można wskazać:
kraj sprowadzenia;
warunki przechowywania preparatu medycznego;
datę ważności leku;
ograniczenia w danym kraju;
czasowe braki produkcyjne;
dostępność leku i limity zakupowe;
kwestie związane z reklamacją.
Poza tym, procedura może się wydłużyć także wówczas, gdy nastąpiły zmiany informacji w ulotkach czy na opakowaniach. Warto też pamiętać, że termin oczekiwania na lek nie zależy od Ministerstwa Zdrowia, a jedynie od hurtowni farmaceutycznych. Zwykle czas oczekiwania wynosi ok. 2-3 tygodnie. Z tym, że każdorazowo jest on określany indywidualnie dla zamówienia. Jedną z firm zajmujących sprowadzaniem leków niedostępnych w Polsce jest hurtownia farmaceutyczna Trade-Pharm. Przedsiębiorstwo specjalizuje się również w imporcie środków spożywczych przeznaczenia medycznego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Płaza Dent Bogdan Płaza
Lekarskie, stomatologiczne gabinety - wyposażenie woj. mazowieckie01-231 Warszawa, Płocka 17 paw.17