Artykuł sponsorowany

Ile można zaoszczędzić na ogrzewaniu dzięki fotowoltaice?

Ile można zaoszczędzić na ogrzewaniu dzięki fotowoltaice?

Pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł to rozwiązanie bardzo ekologiczne, wpisujące się w trend dbania o środowisko naturalne i zapobiegania zmianom klimatycznym. Jednym z najpowszechniejszych i najbardziej dostępnych odnawialnych źródeł energii jest promieniowanie słoneczne, przetwarzane na prąd dzięki zastosowaniu specjalistycznych paneli solarnych. Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej w gospodarstwie domowym, można spodziewać się znacznych oszczędności na prądzie. Możliwe jest również wykorzystanie fotowoltaiki do ogrzewania domu jednorodzinnego. Czy jednak ogrzewanie fotowoltaiką jest opłacalne?

Zalety wykorzystania instalacji fotowoltaicznej do ogrzewania domu

Ogrzewanie domu przy wykorzystaniu instalacji fotowoltaicznej ma wiele zalet. Pierwszą z nich jest ekologia. Energia pozyskiwana ze słońca jest w pełni ekologiczna i nie wiąże się z emisją żadnych szkodliwych substancji. Fotowoltaika to zatem inwestycja w ochronę środowiska i w przyszłość naszej planety. 

Drugą zaletą instalacji fotowoltaicznych jest większa samowystarczalność. Panele słoneczne pozwalają w pewnym stopniu uniezależnić się od dostawcy energii elektrycznej, a w przypadku ogrzewania wykorzystującego ten system – również od dostawców materiałów opałowych. 

Kolejną ważną kwestią jest opłacalność tego systemu. Prąd generowany przez instalację fotowoltaiczną jest darmowy. Wykorzystując go zatem do ogrzewania domu, można sporo zaoszczędzić. Fotowoltaika stosowana może być w tej roli na dwa sposoby – jako zasilanie ogrzewania elektrycznego lub w połączeniu z pompą ciepła. Każde z tych rozwiązań jest warte rozważenia.  

Ogrzewanie elektryczne zasilane fotowoltaiką

Ogrzewanie fotowoltaiczne nie jest osobną instalacją. Jak wyjaśnia ekspert z firmy HALDEX, wykonującej instalacje fotowoltaiczne, energia pochodząca z paneli solarnych może być jedynie wykorzystywana jako sposób na zasilanie standardowego ogrzewania elektrycznego. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie zużycia prądu z sieci energetycznej lub – w przypadku rozbudowanego systemu fotowoltaicznego – całkowite uniezależnienie się od dostawcy. Obydwa rozwiązania pozwalają wprowadzić oszczędności do budżetu domowego. 

Połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła

Bardzo korzystnym połączeniem – pod względem ekologicznym i ekonomicznym – jest zintegrowanie instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła. W takim układzie energia pozyskiwana za pomocą paneli słonecznych służy do zasilania pompy ciepła. Jest to wyjątkowo opłacalne rozwiązanie, którego atrakcyjność podnosi także fakt, że możliwe jest uzyskanie dofinansowania na fotowoltaikę.

Warto podkreślić, że połączenie systemu fotowoltaicznego i pompy ciepła zwiększa autokonsumpcję prądu z solarów nawet o kilkanaście procent. Mniej wyprodukowanej przez panele energii trafia zatem do sieci energetycznej, a więcej wykorzystywane jest we własnym zakresie. Nie ma również konieczności pobierania prądu od dostawcy w celu zasilania pompy ciepła. Przekłada się to nie tylko na znaczne oszczędności, ale również na komfort, jaki daje poczucie samowystarczalności i niezależności. 


Ogrzewanie domu jednorodzinnego za pomocą fotowoltaiki jest rozwiązaniem opłacalnym, a przy tym ekologicznym i wygodnym. Przed montażem paneli solarnych warto zdecydować się na audyt fotowoltaiczny, podczas którego doświadczony specjalista określi szacunkowe oszczędności, wynikające z połączenia fotowoltaiki z ogrzewaniem elektrycznym lub pompą ciepła. 

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy