Artykuł sponsorowany

Gdzie spotyka się łożyska wzdłużne?

Gdzie spotyka się łożyska wzdłużne?

Podstawowym zjawiskiem występującym w łożyskach tocznych jest przesuwanie się elementów tocznych względem dwóch pierścieni, z których wykonane jest łożysko. Dzięki temu zmniejszają się opory pomiędzy pracującymi elementami maszyn i urządzeń. Jednym z rodzajów łożysk tocznych wykorzystywanych w przemyśle są łożyska wzdłużne. Przeczytaj i dowiedz się, gdzie najczęściej się je spotyka.

Czym są toczne łożyska wzdłużne?

Łożyska wzdłużne należą do grupy łożysk tocznych. Składają się z dwóch pierścieni i elementów tocznych – kulek, igiełek lub baryłek, które stykają się z bieżniami pierścieni  i zapewniają ich swobodny obrót względem siebie. Łożyska wzdłużne dzielą się na kilka kategorii. Pod względem budowy wyróżnia się między innymi łożyska otwarte, uszczelnione jednostronnie lub uszczelnione dwustronnie, a również łożyska wzdłużne walcowe jedno- i dwurzędowe, walcowe samonastawne, stożkowe, stożkowe z jedną płaską bieżnią oraz igiełkowe. Rozróżnia się także wiele typów łożysk wzdłużnych w zależności od przeznaczenia. Z pełną gamą łożysk można się zapoznać między innymi na stronie internetowej dystrybutora rozwiązań dla przemysłu TLC Łożyska z Warszawy-Wesołej.

Czym charakteryzacją się łożyska wzdłużne?

Konstrukcja  łożysk wzdłużnych umożliwia stosowanie ich wszędzie tam, gdzie występują znaczne obciążenia mechaniczne. Odporne są na duże oddziaływania udarowe i przeznaczone do intensywnej pracy. Na szczególną wagę zasługują łożyska wzdłużne kulkowe, które przenoszą siły osiowe, czyli działają w kierunku osi obrotu danego elementu w tym przypadku łożyska, a także łożyska wzdłużne baryłkowe, które mogą przenosić bardzo duże obciążenia zarówno wzdłużne, jak i poprzeczne. Natomiast wzdłużne łożyska igiełkowe przy swoich niewielkich rozmiarach, przystosowane są do przenoszenia wysokich obciążeń wzdłużnych i udarowych.

Zastosowanie łożyska wzdłużnych

Zastosowanie tocznych łożysk wzdłużnych jest bardzo szerokie i dotyczy wielu segmentów przemysłu i mechaniki. Ze względu na sposób pracy i konstrukcję wykorzystywane są w wielkogabarytowych maszynach przemysłowych, szczególnie w branży maszynowej, w przemyśle energetycznym i motoryzacyjnym oraz w maszynach rolniczych i budowlanych, w statkach powietrznych, jak również w wielu urządzaniach i mechanizmach, także domowego użytku.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy