Artykuł sponsorowany

Frezarki uniwersalne. Charakterystyka

Frezarki uniwersalne. Charakterystyka

Frezarki to urządzenia o szerokim spektrum zastosowania. Używa się ich zarówno do wykonywania prac naprawczych w warsztatach, jak również w halach produkcyjnych. Frezarki uniwersalne charakteryzują się możliwością poruszania w pionie i w poziomie. Dzięki temu mogą być wykorzystywane w bardzo wielu dziedzinach przemysłu i są używane do obróbki różnego typu elementów.

Czym jest frezarka?

Frezarki to specjalistyczne urządzenia o dużej mocy, które służą do obróbki skrawaniem różnych materiałów. Przeważnie wykorzystuje się je do frezowania metalu, drewna i tworzyw sztucznych.  Tego typu maszyny znajdują zastosowanie w wielu branżach przemysłu i produkcji, a także są wykorzystywane w warsztatach do napraw innych urządzeń. Frezarkami o największych możliwościach są te, które mogą poruszać się w wielu osiach. Nazywamy je uniwersalnymi.

Jak działają frezarki uniwersalne?

Frezowanie polega na skrawaniu danego materiału za pomocą elementu zwanego frezem. Ruch frezu po powierzchni materiału usuwa jego zbędne warstwy. Występuje wiele rodzajów frezarek. Można je dobrać w zależności od obrabianego materiału (np. drewno lub metal), te urządzenia dzielą się też ze względu na sposób sterowania, np. frezarki sterowane numerycznie nazywamy obrabiarkami CNC. Jednak, jak mówi pracownik firmy ARTE FERRUM z Dzierżoniowa, główny podział frezarek dotyczy sposobu poruszania się frezu względem obrabianej powierzchni. Ze względu ruch frezu, te urządzenia dzielimy na:

  • pionowe,
  • poziome,
  • uniwersalne,
  • specjalistyczne (np. do kół zębatych lub gwintów).

Frezarki uniwersalne mają najszersze spektrum działania, ponieważ poruszają się w kilku osiach, stąd ich zastosowanie jest najbardziej optymalne.

Co czego używa się frezarek uniwersalnych?

Frezarek używa się w bardzo wielu dziedzinach, począwszy od kosmetyki (frezarki do paznokci) a skończywszy na przemyśle ciężkim. Frezarki uniwersalne najczęściej stosuje się tam, gdzie obróbki wymagają elementy metalowe, drewniane i z tworzyw sztucznych. Są to zakłady przemysłu drzewnego, przedsiębiorstwa produkujące maszyny lub sprzęty wykonane z metalu oraz punkty naprawcze.

W zależności od rodzaju obrabianego materiału dobiera się odpowiedni frez. Może być wykonany z różnych tworzyw, co powinno być uzależnione od twardości obrabianych powierzchni. Frezarki uniwersalne występują w różnych wielkościach, które są dostosowane do ich przeznaczenia.  Wykorzystywane są praktycznie wszędzie tam, gdzie potrzebna jest specjalistyczna obróbka. Ich konstrukcja jest coraz bardziej nowoczesna, a sterowanie może być zautomatyzowane, by ułatwić pracę z urządzeniem.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy