Artykuł sponsorowany

Fracht morski – na czym polega?

Fracht morski – na czym polega?
Fracht morski oznacza dziś tyle co transport morski, choć kiedyś określenie to odnosiło się do opłat za przewóz towarów statkiem handlowym – frachtowcem. Obecnie, gdy handel jest globalny, transport drogą morską jest ożywiony. W porównaniu z innymi metodami przewozu dużych ilości towarów jest też znacznie bardziej opłacalny. Na czym polega fracht morski i co warto o nim wiedzieć?

Rodzaje ładunków we frachcie morskim

Statki towarowe mają wiele przewag nad innymi sposobami transportu. Przede wszystkim nie mają ograniczeń gabarytowych takich jak samochody oraz samoloty. Mają też znacznie wyższą ładowność. Umożliwiają przetransportowanie dużej liczby małych produktów albo towarów o dużych rozmiarach i nieregularnych kształtach. Statków nie ogranicza infrastruktura drogowa. Mogą dotrzeć do najdalszych zakątków Ziemi. Fracht morski umożliwia przewóz najróżniejszych typów ładunków. Są to:
  • ładunki drobnicowe,
  • ładunki kontenerowe,
  • ładunki masowe,
  • ładunki ponadgabarytowe.

Dlaczego fracht morski się opłaca?

Mogłoby się wydawać, że transport morski będzie bardzo drogi. Statki są kosztowne w produkcji i wymagają mnóstwo paliwa, załoga musi być odpowiednio wyszkolona i doświadczona, a sama żegluga obarczona jest sporym ryzykiem zdarzeń losowych. Mimo to obecnie fracht morski wypada znacznie korzystniej niż inne sposoby transportu. Jak to możliwe? Tym, co decyduje o opłacalności frachtu morskiego, jest skala. Statek towarowy jest w stanie przetransportować jednorazowo ogromne ładunki. Dzięki temu koszt transportu w porównaniu z zyskami czerpanymi ze sprzedaży pojedynczego ładunku jest niższy niż w przypadku transportu drogą lądową albo powietrzną. Jednocześnie pokonana odległość jest większa. Transport morski pozwala też dotrzeć tam, gdzie jest najlepszy rynek zbytu, i uzyskać wyższe ceny za ten sam produkt.

Fracht morski to nie tylko transport!

Firmy transportowe i agencje spedycyjne, które oferują fracht morski, nie poprzestają na organizacji transportu z punktu A do punktu B. Zapewniają pełną obsługę zarówno pod względem logistycznym, jak i prawnym. Można im powierzyć np. sztauowanie i zabezpieczanie ładunków, załadunek, wyładunek, magazynowanie towarów, a także załatwianie wszelkich formalności i opłat związanych z transportem międzynarodowym. W skład usługi frachtu morskiego wchodzi też zatem obsługa celno-spedycyjna. Takie usługi świadczy np.  Net-Cargo. Firma organizuje fracht z i do dowolnego miejsca na świecie. Własne porty m.in. w Gdańsku, Gdyni i Hamburgu upraszczają i przyspieszają procedury celne.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy