Drukarki tanie w eksploatacji – jak dobrze wybrać?
Tania drukarka – co to znaczy?
W powszechnym rozumieniu tanie urządzenia to te, których sam zakup nie jest zbyt dużym obciążeniem dla portfela. Często zwracamy uwagę tylko na to, ile będziemy musieli zapłacić za samo urządzenie – w końcu jednorazowy ubytek kilkuset złotych z naszego konta jest przez nas łatwiej zauważalny, niż drobne wydatki rozciągnięte w czasie. Z tego powodu często nie zauważamy, że korzystanie z pozornie taniego sprzętu rujnuje nasz budżet. Zdecydowanie lepszą inwestycją jest kupno sprzętu droższego, jednak wydajniejszego, niż najtańszego na rynku modelu, na którego utrzymanie będziemy wydawać fortunę.Co brać pod uwagę przy zakupie drukarki?
Istnieje kilka parametrów, które powinniśmy sprawdzić przed kupnem wybranego przez nas modelu. Najważniejsze z nich dotyczą zużycia energii elektrycznej. Są to:- Efektywność energetyczna, czyli stosunek uzyskanego efektu pracy urządzenia do pobranej przez nie energii elektrycznej. Im mniej prądu drukarka pobiera do pracy w danym okresie czasu, tym większa jest jej efektywność energetyczna.
- Konsumpcja energii – wyrażana jest w kWh/tydzień, przy pomocy tego parametru wyraża się, jaką średnią ilość energii drukarka pochłania w ciągu tygodnia normalnego użytkowania.
- Tryb wyłączenia i gotowości – podłączona do prądu drukarka pochłania energię nawet jeśli nie pracuje. Oczywiście im mniejsze są to wartości, tym lepiej.
- Tusze – warto przed zakupem sprawdzić, jakich tuszów potrzebuje nasza drukarka, ich cenę i dostępność sklepach (sprowadzanie ich z zagranicy nie jest dobrym rozwiązaniem, jeśli myślimy o oszczędnościach). Producenci generalnie nie zalecają używania zamienników – jeśli z nich korzystamy powinniśmy pamiętać, że w ten sposób narażamy się na utratę gwarancji. Mimo to, dobrze jest sprawdzić, czy tusze do naszego modelu posiadają swoje zamienniki.
- Papier – jeśli zależy nam na ograniczeniu ilości papierów w naszym domu lub biurze, powinniśmy sprawdzić, czy drukarka jest przystosowana do druku dwustronnego.
- Naprawy – każdy sprzęt wcześniej czy później się psuje, cena i czas jego naprawy uzależnione są między innymi od dostępności części. Jeśli dysponujemy starszym modelem, prawdopodobnie będziemy musieli pogodzić się z większymi wydatkami na jego serwisowanie. Warto podliczyć, czy zakup nowego sprzętu nie będzie mimo wszystko lepszą inwestycją – co prawda będzie to większy wydatek, jednak zyskujemy w ten sposób pewność, że urządzenie zaraz nie zepsuje się ponownie, generując kolejne koszty.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana