Artykuł sponsorowany

Donice z betonu architektonicznego. Różne formy, kształty i kolory

Donice z betonu architektonicznego. Różne formy, kształty i kolory

Donice z betonu architektonicznego to designerski dodatek do wnętrz oraz efektowna ozdoba tarasu i ogrodu. Ciekawie prezentują się w połączeniu z elementami wykończeniowymi z betonu, na przykład płytami. Można je także zestawiać z innymi materiałami, takimi jak drewno oraz kamień naturalny. Beton architektoniczny jest materiałem uniwersalnym i niezwykle funkcjonalnym.

Różne kształty i kolory betonowych donic

Na rynku dostępne są donice z betonu architektonicznego w różnych wielkościach, co pozwala na idealne dopasowanie rozmiaru pojemnika do konkretnych potrzeb – na przykład ilości dostępnego miejsca lub rodzaju rośliny, jaką chcemy posadzić. Co ciekawe, krakowska firma PMdesign wykonuje donice na wymiar, zgodnie z wymogami klienta.

Donice betonowe mogą być wylewane z formy lub łączone. Donice wylewane są szczególnie solidne, co wynika z zastosowania wzmocnień w postaci włókien oraz specjalnej siatki. Grube, bo 5-centymetrowe ścianki są dodatkowo impregnowane, dzięki czemu donica jest w pełni odporna na oddziaływanie warunków atmosferycznych. Zaletą donic monolitycznych jest wbudowana w ścianki i dno warstwa termoizolacyjna, co stanowi dodatkową osłonę dla korzeni przed przegrzewaniem i przemarzaniem. Z kolei dzięki warstwie hydroizolacji, donice mogą być ustawiane wewnątrz bez dodatkowych podstawek. Donice z betonu architektonicznego z Krakowa dostępne są w 50 standardowych wymiarach oraz w czterech kolorach – naturalnym, ciemnoszarym, antracytowym i bielonym. W toku produkcji donice są barwione w masie, co przekłada się na trwałość koloru.

Innym rodzajem donic są donice łączone, które również powstają na wymiar – wykonuje się je z płyt z betonu architektonicznego łączonych solidnym klejem. W odróżnieniu od donic monolitycznych są nieco lżejsze, co wynika z cieńszych ścianek, których grubość nie przekracza 3 cm. Lekkie donice łączone powstają w kształcie kwadratowym, prostokątnym i trapezowym. Dostępne są w czterech podstawowych kolorach, a ciekawą opcją jest możliwość wykonania nadruku lub odcisku.

Małe betonowe doniczki i osłonki

Alternatywą dla dużych donic betonowych są okrągłe doniczki i osłonki, które odstępne są w kilku wariantach kolorystycznych. Doniczki mogą mieć kształt stożka, walca oraz heksagonu. Średnica takich doniczek mieści się w zakresie od 13 do 40 cm, a wysokość w przedziale od 11 do 75 cm, co daje szerokie możliwości aranżacyjne. Ciekawym pomysłem jest zestawienie kilku donic o różnych wielkościach, co pozwoli stworzyć atrakcyjną dekorację domu.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy