Do czego służy szczotkotrzymacz?

Szczotkotrzymacz to, jak sama nazwa wskazuje, element sprzęgła albo hamulca elektromagnetycznego, który trzyma szczotki. Występuje on we wszystkich elektronarzędziach wyposażonych w szczotki brązowe, miedziane albo węglowe. Ta niepozorna część pełni niezwykle istotną funkcję w działaniu tych podzespołów, gdyż zapewnia odpowiedni docisk oraz usztywnienie szczotek, umożliwiając im sprawną pracę. Szczotkotrzymacz składa się z obudowy i zestawu montażowego wyposażonego w odpowiednie szczotki.
Jaką rolę odgrywa szczotkotrzymacz w pierścieniowym sprzęgle sterowanym elektromagnetycznie?
Żadne elektromagnetycznie sterowane sprzęgło pierścieniowe (z wirującą cewką) nie mogłoby działać bez szczotkotrzymacza. Jest to element składający się z uchwytu na szczotki oraz odpowiednich szczotek. Jego rola polega na dostarczaniu napięcia zasilania do cewki sprzęgła. Jeżeli w danym sprzęgle prędkość pierścienia kontaktowego sprzęgła jest większa niż 10 m/s, to powinno się stosować dwa trzymaki szczotki. Powinny być one przesunięte względem siebie o maksymalnie 90 stopni. W przypadku sprzęgieł jednopierścieniowych biegun ujemny źródła prądu trzeba podłączyć do masy, a biegun dodatki do trzymaka szczotki.
Podczas eksploatacji narzędzia konieczne jest czasowe kontrolowanie stopnia zużycia szczotki. Jeżeli czynność ta zostanie zaniedbana i dojdzie do zużycia szczotki, napływ prądu do cewki sprzęgła zostanie przerwany. Aby sprawdzić jej stopień zużycia, należy wykręcić o 1 obrót trzymak szczotki z obudowy albo korpusu obrabiarki. Jeśli zużycie szczotki przekracza dopuszczalny stopień, należy wymienić ją na nową. Szczotki są zaprojektowane do pracy przez około 1000 godzin.
Jaki szczotkotrzymacz do sprzęgła wybrać?
Jeżeli chcesz wybrać solidny szczotkotrzymacz do sprzęgła, który zapewni mu bezawaryjną, wydajną i długą pracę, zdecyduj się na element od renomowanego producenta. Bogaty wybór szczotkotrzymaczy do sprzęgieł i hamulców oferuje np. firma MultiMasz. Znajdziesz tam szczotkotrzymacze najwyższej jakości takich producentów, jak np.: ZF, Stromag, Fumo, PSP czy Pohony. Są one dostępne od ręki. Do wyboru masz zarówno szczotkotrzymacze przeznaczone do pracy na sucho, jak i na mokro. Każdy element sprzedawany jest w komplecie z zestawem montażowym oraz odpowiednimi szczotkami (węglowymi lub mosiężnymi). W razie potrzeby dostępne są również wszystkie części wymienne.
Kiedy konieczna jest wymiana szczotkotrzymacza na nowy?
Szczotkotrzymacz, który trzyma szczotki, odpowiada za ich odpowiednie usztywnienie oraz jest odpowiedzialny za dostarczanie napięcia zasilania do cewki sprzęgła. Jego zadanie polega także na zabezpieczaniu szczotki przed działaniem wilgoci oraz niebezpiecznymi wstrząsami, przez które mogłoby dojść do jej kruszenia się.
Jeżeli elektronarzędzie pracuje zbyt długo i zbyt intensywnie, albo kiedy stan szczotek nie jest monitorowany, może dojść do stopienia się szczotkotrzymacza. Dzieje się tak, ponieważ oddziałuje na niego zbyt wysoka temperatura. W takim wypadku konieczna jest wymiana szczotkotrzymacza na nowy. Warto wtedy zadbać również o wymianę szczotek (które są dołączone do zestawu ze szczotkotrzymaczem), gdyż tylko w ten sposób zapewnisz swojemu elektronarzędziu sprawną i wydajną pracę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Boniterm Sp. z o.o.
Energetyczne, grzejne urządzenia - usługi woj. pomorskie83-010 Straszyn, Objazdowa 10
-
Geoprojekt Szczecin Przedsiębiorstwo geologiczne S. z o.o.
Geologia, geofizyka - usługi woj. zachodniopomorskie70-893 Szczecin, Tartaczna 9
-
Voltar Kamil Domel
Budowlane usługi - elektroinstalacyjne woj. warmińsko-mazurskie19-400 Olecko, Broniewskiego 6