Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto skorzystać z pomocy pośrednika przy sprzedaży nieruchomości?

Dlaczego warto skorzystać z pomocy pośrednika przy sprzedaży nieruchomości?

Sprzedaż nieruchomości z pozoru może wydawać się prosta i bezproblemowa. Jednak kiedy bliżej przyjrzymy się procedurom i realnym warunkom sprzedaży, może okazać się, że nie jesteśmy w stanie poradzić sobie sami. Warto wówczas zgłosić się do profesjonalisty, który dobrze zna rynek. Jakie korzyści przynosi pomoc pośrednika?

Kim jest pośrednik nieruchomości i czym się zajmuje?

Pośrednik to osoba zajmująca się doradztwem oraz kojarzeniem stron przy kupnie, sprzedaży i wynajmie nieruchomości. Jego zadaniem jest więc pomoc w przeprowadzaniu transakcji kupna – sprzedaży nieruchomości. Pośrednik sprawdza, czy sprzedaż nieruchomości jest możliwa i nie wiążę się z dodatkowymi kosztami.

Jakie są korzyści zatrudnienia pośrednika? Na początku musimy zauważyć, że sprzedaż mieszkania może być trudna ze względu na dużą ilość ofert na forach internetowych. Pośrednik natomiast po określeniu potencjału nieruchomości skieruje ofertę do konkretnej grupy osób, co znacznie zwiększy jej widoczność w sieci. Oprócz tego, sprzedaż wiążę się z dużą ilością formalności: trzeba zweryfikować stan prawny nieruchomości, obliczyć związane z nią opłaty i zgromadzić odpowiednią dokumentację. Popełnienie błędów w dokumentacji może wiązać się z poniesieniem dodatkowych kosztów przy samej sprzedaży. Dlatego też warto powierzyć to zadanie pośrednikowi, którego kompetencje pozwolą na dopełnienie wszystkich formalności.

Jak zatrudnić pośrednika?

Aby skorzystać z pomocy pośrednika, należy skontaktować się z biurem nieruchomości. Najczęściej można dokonać tego przez stronę internetową, wypełniając odpowiedni formularz. Jakie dane należy zawrzeć w formularzu?

Odpowiedzi na to pytanie udzielił ekspert biura nieruchomości Retalia: Celem skorzystania z usługi użytkownik musi w pierwszej kolejności wypełnić należycie formularz kontaktowy zamieszony w serwisie, podając takie dane jak: imię, nazwisko, telefon, adres e – mail. Podanie tych danych jest konieczne do korzystania z usługi. Dodatkowo dobrowolnie użytkownik może podać adres i nazwę miejscowości zamieszkania.

Warto podkreślić, że przesłanie formularza nie wiążę się z żadnymi kosztami na rzecz biura nieruchomości. Opłata za usługę pośrednictwa określana jest w warunkach między pośrednikiem a klientem i obowiązuje dopiero po podpisaniu umowy przez obie strony.

Koszt usługi uzależniony jest od rodzaju sprzedawanej nieruchomości, jej ceny i warunków, jakie zostaną określone w umowie. Należy jednak zauważyć, że korzystanie z pomocy pośrednika generuje mniejszy koszt niż ewentualne popełnienie błędów w dokumentacji sprzedawanej nieruchomości.

Czym jest system MLS?

Kolejnym powodem, dla którego warto skorzystać z pomocy pośrednika jest to, że ma dostęp do systemu MLS. Jest to system wymiany ofert, w ramach którego pośrednicy mogą wymieniać się informacjami o ofertach i potencjalnych klientach. Dzięki temu biura nieruchomości mogą ze sobą współpracować i łatwiej dopasować ofertę do indywidualnych potrzeb klienta.  System MLS znacznie usprawnia sprzedaż nieruchomości i pozwala przeprowadzać ją na większą skalę.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy