Dlaczego nie należy zwlekać z uzupełnianiem braków zębowych?

Braki w uzębieniu mogą mieć różną przyczynę. Jedną z najczęstszych jest ekstrakcja ze względu na brak możliwości leczenia. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy zęby ze względu na chorobę wypadają same. Brak zębów to jednak nie tylko problem estetyczny. Często to ma wpływ również na samo zdrowie. Dlaczego nie należy zwlekać z uzupełnieniem braków? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.
Czy braki w uzębieniu są groźne?
Braki w uzębieniu, chociaż często są lekceważone, to bywają niebezpieczne. Już samo usunięcie jednego elementu z łuku może być przyczyną wystąpienia bardzo poważnych zmian w układzie żucia. Zalicza się do nich takie przypadłości zębów, jak ich:
- pochylenie się,
- przemieszczenie,
- wysunięcie się.
W sytuacji, w której zwleka się z uzupełnieniem luki w uzębieniu, problemy te jedynie nasilają się, a przywrócenie układu do poprzedniego stanu może okazać się nie tylko czasochłonne, ale również bardzo kosztowne. Specjaliści z takich placówek, jak Ddent. Specjalistyczne centrum stomatologiczne, zauważają, że podczas ekstrakcji dochodzi również do utraty tkanki kostnej oraz dziąsła w miejscu brakującego zęba. Im dłuższy czas od ekstrakcji do wykonania wypełnienia, tym zabieg staje się znacznie trudniejszy i bardziej skomplikowany.
Konsekwencje wynikające ze zwlekania w uzupełnieniu brakujących zębów
Jednym z podstawowych problemów wynikających niechęci do uzupełnienia braków w uzębieniu jest zanik kości w zakresie wyrostka zębodołowego. Dochodzi do tego w miejscu, w którym znajdował się wyrwany ząb. Znacząca część osób bagatelizuje ten problem i uznaje, że nie jest to dużą komplikacją. Jednak w sytuacji utraty wszystkich zębów, kiedy konieczne jest zastosowanie protezy całkowitej, osadzana jest ona właśnie na tej części układu. W przypadku jej zaniku proteza nie ma stabilnego wsparcia, co skutkuje problemami w mówieniu, czy przeżuwaniu jedzenia.
Inną, dość problematyczną sytuacją, jest przeciążenie pozostałych zębów. Dzieje się to najczęściej w sytuacji, w której dochodzi do utraty zęba, odpowiedzialnego np. za rozdrabnianie pokarmu. Warto podkreślić, że każdy element układu żucia ma przypisaną funkcję. Zbytnie obciążenie niektórych z nich może skutkować kolejnymi problemami np. złamaniem czy rozchwianiem zęba.
Braki w uzębieniu powodują również inne schorzenie – rozrost języka. To z kolei może być uciążliwe w przyszłości, kiedy konieczne będzie założenie protezy ruchomej lub całkowitej. Wykonanie uzupełnienia po dłuższej przerwie może być też dyskomfortem dla pacjenta.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Płaza Dent Bogdan Płaza
Lekarskie, stomatologiczne gabinety - wyposażenie woj. mazowieckie01-231 Warszawa, Płocka 17 paw.17
-
Przychodnia Weterynaryjna Provet s.c.
Weterynaria - usługi woj. mazowieckie02-495 Warszawa, Bohaterów Warszawy 15
-
N-Steel Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowo Usługowe Danuta i Justyna Pawlisz Sp. j.
Obuwie skórzane woj. opolskie47-303 Krapkowice, Kilińskiego 1