Artykuł sponsorowany

Dlaczego nie należy ignorować bólu zębów?

Dlaczego nie należy ignorować bólu zębów?

Przeszywający, pulsujący, ćmiący - ból zęba może być różny, jednak zawsze jest sygnałem, że w naszej jamie ustnej dzieje się coś niepokojącego. Nie można ignorować żadnego bólu zęba, nawet jeżeli pojawia się on jedynie podczas jedzenia lub picia i nie utrudnia naszego codziennego funkcjonowania. Każdy ból zęba, dziąsła lub innej okolicy w jamie ustnej jest wskazaniem do konsultacji stomatologicznej w celu zdiagnozowania jego przyczyny.

O czym może świadczyć ból zęba?

Bardzo często zwlekamy z wizytą u stomatologa, licząc na to, że ból zęba minie bezpowrotnie po zastosowaniu domowych metod jego łagodzenia. To duży błąd, który może stać się przyczyną poważnych problemów stomatologicznych oraz pogorszenia ogólnego stanu zdrowia. Każdy ból zęba, nawet krótkotrwały i mijający po przyjęciu kilku dawek leku przeciwbólowego lub leku o działaniu przeciwbólowo-przeciwzapalnym, które są dostępne bez recepty, świadczy o tym, że w obrębie zęba lub dziąsła dzieje się coś niepokojącego. Ignorowanie bólu zęba, łagodzenie go domowymi sposobami i odwlekanie wizyty u stomatologa to prosta droga do zaawansowanej próchnicy, zapalenia miazgi zębowej, zapalenia okostnej, poważnych stanów zapalnych dziąseł i przyzębia oraz zagrażającego zdrowiu i życiu zakażenia krwi, czyli sepsy. Ignorując ból zęba, narażamy się na długotrwałe leczenie, przedwczesną utratę zębów oraz osłabienie organizmu, które może zakończyć się poważnymi problemami zdrowotnymi.

- Ból zęba nigdy nie powinien być ignorowany. Jest on jasnym sygnałem naszego organizmu, który informuje o konieczności udania się do stomatologa. Jeżeli boli ząb, nawet w sytuacji, gdy ból jest jedynie chwilowy lub niezbyt uporczywy, trzeba jak najszybciej umówić się na wizytę w celu zdiagnozowania jego przyczyny - wyjaśnia ekspert z Gabinetu stomatologicznego ARTDENT z Brzeska i Bochni.

Jakie są skutki ignorowania bólu zęba?

Ból zęba najczęściej spowodowany jest postępującą próchnicą. Jeżeli ignorujemy pojawiające się u nas dolegliwości bólowe, to narażamy się na konieczność przeprowadzenia leczenia kanałowego lub ekstrakcji zęba, jeżeli zostanie on całkowicie zniszczony przez próchnicę. Inną przyczyną bólu zęba, jest odsłonięcie szyjek zębowych w wyniku recesji, czyli cofania się dziąseł. I w tym przypadku ignorowanie problemu prowadzi do poważnych kłopotów i może zakończyć się utratą zęba z powodu zaawansowanej paradontozy. Jeżeli ból dotyczy nie samego zęba, ale dziąsła, towarzyszy mu obrzęk policzka, powiększenie węzłów chłonnych oraz inne dolegliwości np. gorączka, to możemy mieć do czynienia z poważnym stanem zapalnym oraz ropniem okołozębowym. Namnażające się w chorych tkankach bakterie powodują nie tylko oporny na działanie leków, pulsujący, ciągły ból, ale także zagrażają naszemu ogólnemu zdrowiu. Ignorowanie stanów zapalnych w jamie ustnej może doprowadzić do rozprzestrzeniania się szkodliwych drobnoustrojów poprzez układ krwionośny, co skutkuje poważnymi schorzeniami np. zapaleniem mięśnia sercowego, mózgu, nerek czy płuc. W skrajnych przypadkach nieleczone zęby są przyczyną zakażenia krwi, które prowadzi do rozwijającej się w bardzo krótkim czasie sepsy.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy