Artykuł sponsorowany

Dlaczego należy dbać o klimatyzację w aucie?

Dlaczego należy dbać o klimatyzację w aucie?

Choć klimatyzacja to podstawowy element wyposażenia współczesnych samochodów, często dochodzi do sytuacji, w których nie działa ona poprawnie. Właściciele nie zawsze odpowiednio o nią dbają. Powodem może być to, że związane z nią problemy przeważnie nie wymagają natychmiastowej naprawy. Niesprawna klimatyzacja nie tylko zmniejsza komfort jeżdżenia, ale także może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie.

Optymalna temperatura w aucie

Zadaniem klimatyzacji jest obniżanie temperatury w upalne dni. Jej niewielka sprawność powoduje szybsze uczucie zmęczenia, a także wpływa negatywnie na przewożonych przez nas pasażerów. Dbanie o regularny serwis klimatyzacji nie dopuści do sytuacji, w których nieoczekiwanie musimy jechać gdzieś daleko w najgorszy upał z niesprawnym chłodzeniem. Jest to nie tylko niekomfortowe, ale także niebezpieczne. O sprawność klimatyzacji trzeba zadbać przede wszystkim przy zakupie samochodu używanego. Wielu handlarzy informuje, że w pojeździe klimatyzacja jest sprawna, lecz do nabicia. Może to oznaczać, że wystarczy dodać tylko czynnik chłodniczy, albo… że pojazd posiada poważne wady, które spowodowały jego wyciek.

Uczulenia i choroby

Niektóre osoby nie korzystają z klimatyzacji, ponieważ myślą, że jest ona przyczyną uczuleń i infekcji górnych dróg oddechowych. W rzeczywistości prawda jest nieco inna. Klimatyzacja sama w sobie nie jest szkodliwa, lecz jej niewłaściwe używanie może mieć negatywne skutki. Pomiędzy wnętrzem pojazdu a jego otoczeniem nie powinno być różnicy większej niż 5oC. Ustawianie minimalnej temperatury w najgorętsze dni może sprawić, że po wyjściu z pojazdu doznamy szoku termicznego, którego następstwem jest przeziębienie. Optymalna temperatura dla człowieka wynosi około 20oC. Takie ustawienie pozwoli na komfortową jazdę bez obawy, że organizm zbytnio się ochłodzi. Jeśli jednak zamiast czystego powietrza wydobywa się nieprzyjemny zapach to znak, że klimatyzacja wymaga czyszczenia.

Usuwanie czynników niebezpiecznych dla zdrowia

Dezynfekcja klimatyzacji usuwa grzyby, pleśnie i inne drobnoustroje, które w niej powstają. To właśnie one stanowią największe niebezpieczeństwo dla zdrowia, ponieważ mogą powodować alergie oraz choroby układu oddechowego. Jeśli poczujemy nieprzyjemny odór to znak, że grzyby rozwinęły się na dobre. Powinniśmy także zadbać o wymianę filtra kabinowego, który ma za zadanie oczyszczać powietrze z opiłków klocków hamulcowych, owadów i innych zanieczyszczeń. Niedrożność filtra wpływa negatywnie na wydajność klimatyzacji.

Ekspert z firmy Vision Autoserwis w Pruszkowie dodaje: Oprócz regularnego serwisu trzeba także pamiętać o tym, by klimatyzacji używać przez cały rok. Zmniejsza to szansę na wystąpienie poważnych problemów.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy