Artykuł sponsorowany

Dlaczego malowanie proszkowe chroni przed korozją?

Dlaczego malowanie proszkowe chroni przed korozją?

Stal to jedno z najpowszechniej wykorzystywanych we współczesnym przemyśle tworzyw – jest tanie, wytrzymałe podatne na obróbkę. Jednak posiada jedną wadę, której nie da się zignorować. Ze względu na zawartość żelaza, stal jest bardzo podatna na utlenianie – niezabezpieczona prędzej czy później zacznie korodować, co ma negatywny wpływ na jej trwałość. Jedną z metod chronienia stali przed korozją, jest malowanie proszkowe.

Malowanie proszkowe – na czym polega?

Jak sama wskazuje, malowanie proszkowe to procedura malowania powierzchni przy pomocy farby pod postacią specjalnego proszku. W jaki sposób proszek ten jest używany do wytworzenia powłoki malarskiej?

- Proszek nakładany jest na powierzchnię danego elementu metalowego za pomocą natrysku elektrostatycznego – wyjaśnia przedstawiciel firmy Mera MetalDzięki temu cząsteczki proszku uzyskują ładunek elektryczny potrzebny do tego, by mogły przywrzeć do elementu, który wcześniej został uziemiony. Uziemienie jest bardzo ważne, bez niego dochodzi do rozładowania cząsteczek. Pokryty proszkiem element jest następnie wprowadzany do specjalnego, rozgrzanego do temperatury około 200 stopni Celsjusza pieca. W takich warunkach dochodzi do stopienia i polimeryzacji proszku, który trwale łączy się z powierzchnią metalu, tworząc na niej niezwykle cienką powłokę – ma ona grubość zaledwie kilkudziesięciu mikronów.

W jaki sposób malowanie proszkowe chroni przed korozją?

Malowanie proszkowe jest uważane powszechnie za jedną z najskuteczniejszych metod chronienia metalowych elementów przed korozją. Dlaczego? Sekret tkwi w tym, jak dokładnie wytworzona powłoka malarstwa pokrywa metal – dzięki natryskowi, naładowane cząsteczki są w stanie dotrzeć do każdego, najdrobniejszego zakamarka malowanego elementu, tym samym całkowicie pokrywając jego powierzchnię. Powłoka uzyskana procesie polimeryzacji jest jednolita i w najwyższym stopniu szczelna – stanowi więc barierę oddzielającą metal od środowiska zewnętrznego, przede wszystkim powietrza oraz wilgoci, które odpowiadają za powstawanie korozji. Ale uwaga – żeby malowanie proszkowe odniosło należyty skutek, zabezpieczyło metal przed korozją i wydłużyło jego trwałość, musi być wykonywane na elementach, które nie noszą śladów rdzy. Dlatego konieczne jest dokładne oczyszczenie metalu przed przystąpieniem do malowania.

Pozostałe ważne zalety malowania proszkowego to jego estetyka oraz dokładność. W przeciwieństwie do malowania farbami w płynie, przy malowaniu proszkowym nie ma ryzyka powstawania nieestetycznych zacieków lub niedokładnego krycia. Szczególnie dotyczy to zakamarków, do których płynna farba może nie docierać.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy