Czyszczenie graffiti krok po kroku
Malunki na murach niekorzystnie wpływają na estetykę budynku i otoczenia, dlatego by się ich pozbyć, warto zastosować środki do usuwania graffiti oraz poznać sposoby na zapobieganie powstawania nowych. Nie jest to trudne, wystarczy zakupić specjalistyczne preparaty, w tym np. zmywacze do farb graffiti, które pozwalają je skutecznie usunąć oraz powłoki antygraffiti, uniemożliwiające powstawania nowych malunków.
Dlaczego nie warto usuwać graffiti zwykłym rozpuszczalnikiem?
Nie zawsze usuwanie graffiti domowymi sposobami przynosi oczekiwane efekty. Najczęściej, wskutek zastosowania zwykłego rozpuszczalnika lub typowych środków myjących na elewacji budynku powstaje równie nieestetyczna, jak samo graffiti, plama i nie sposób uniknąć nieplanowanych wydatków, które pozwolą na odmalowanie zniszczonej powierzchni. Efekt usuwania graffiti bez zastosowania specjalistycznych rozpuszczalników rzadko jest zadowalający, dlatego warto od razu zdecydować się na profesjonalne czyszczenie graffiti za pomocą skutecznych środków, które mogą być stosowane na różnych powierzchniach malarskich, kamieniu, drewnie, szkle, tworzywach sztucznych i innych, także delikatnych podłożach.
- Zmywanie graffiti nie musi być trudne. Z zastosowaniem specjalnych zmywaczy farb graffiti można pozbyć się powstających na różnych powierzchniach malowideł. Usuwanie graffiti z elewacji ułatwia też zastosowanie odpowiedniej ochrony powierzchni przed wnikaniem farby, czyli pokrycie jej powłoką antygraffiti. Wówczas usunięcie farby z różnego podłoża będzie niemal bezproblemowe – wyjaśnia ekspert z firmy PHSC Chemicals z Poznania.
W jaki sposób skutecznie usunąć graffiti?
Aby szybko i skutecznie usunąć nieestetyczne malowidła należy zaopatrzyć się w specjalne zmywacze farb graffiti. Mają one różny skład oraz formę, co wpływa na ich skuteczność oraz pozwala na zastosowanie także w przypadku, gdy farba wniknęła głęboko w chłonne, porowate podłoże. Środki do usuwania graffiti, w przeciwieństwie do zwykłego rozpuszczalnika, nie są zagrożeniem dla czyszczonych powierzchni i mogą być stosowane także w przypadku, gdy mająca zostać poddana czyszczeniu elewacja, nie została wcześniej zabezpieczona powłoką antygraffiti. Czyszczenie graffiti z zastosowaniem nowoczesnych i delikatnych dla powierzchni rozpuszczalników organicznych lub alkalicznych roztworów wodnych jest bardzo proste. Odpowiednio dobrane preparaty nanosi się na czyszczoną powierzchnię, a następnie zmywa się graffiti za pomocą myjki wysokociśnieniowej lub poprzez ścieranie malunku szczotką, gąbką itp.
O czym pamiętać wybierając preparat?
Przed zakupem rozpuszczalnika do graffiti warto poradzić się profesjonalistów i sprawdzić, jakie środki nadają się do czyszczenia elewacji lub innej powierzchni, z której chcemy usunąć farbę. Do dyspozycji mamy m.in.:
- preparaty w formie płynnej, służące do usuwania graffiti z gładkiego, niechłonnego podłoża ekranów akustycznych i wiat przystankowych,
- preparaty w formie żelu, służące do usuwania graffiti z delikatnego, niechłonnego oraz chłonnego podłoża tworzyw sztucznych, laminatów i powłok lakierniczych,
- przeparty w formie żelu, które przeznaczone są do porowatych, chłonnych powierzchni tynku, betonu, cegły i kamienia naturalnego.
Wśród powyższych preparatów wyróżniamy środki o różnej sile działania, które trzeba prawidłowo dopasować do czyszczonej powierzchni, zastosowanej farby, czasu, jaki upłynął od jej nałożenia na poddawaną czyszczeniu powierzchnię, a także stopnia chłonności powierzchni i jej indywidualnej odporności na działanie rozpuszczalników.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana