Artykuł sponsorowany

Czym wyróżniają się naturalne wędliny i jak je rozpoznać w sklepie?

Czym wyróżniają się naturalne wędliny i jak je rozpoznać w sklepie?

Wędlina jest popularnym składnikiem kanapek. Jednak wybór dobrej, naturalnej szynki nie jest prosty. W sklepach można odnaleźć produkty o różnym składzie. Często charakteryzują się one wieloma wypełniaczami, a obecność mięsa jest symboliczna. Dlatego warto zapoznać się ze wskazówkami, w jaki sposób wybrać naturalną wędlinę, która jest dobrej jakości.

W jaki sposób wybierać wędlinę?

Podczas wyboru należy kierować się kilkoma zasadami. Najważniejszą jest zwrócenie uwagi skąd pochodzą wędliny, jak są produkowane, czy są to małe zakłady rodzinne oparte na tradycji ,  w jaki  sposób są przechowywane wyroby wędliniarskie.. Koniecznie muszą być one przechowywane w suchym oraz chłodnym miejscu.(chłodnie, witryny sklepowe)  Zbyt długa ekspozycja na ciepło oraz promienie słoneczne może spowodować namnażanie się szkodliwych bakterii, które zepsują smak oraz jakość mięsa i znacznie skrócą przydatność wędliny do spożycia. Wędliny suche mogą być przechowywane od 0-18 C o określonym terminie przydatności do spożycia.

Kolejną wskazówką, którą należy kierować się podczas zakupu, jest zapach i wygląd zewnętrzny. Jeżeli podczas wyciągania jej z lodówki do nozdrzy dostanie się nieprzyjemna woń, należy zrezygnować z zakupu. Najprawdopodobniej świadczy to o złym przechowywaniu lub utracie terminu przydatności

Jak rozpoznać naturalną wędlinę?

W celu rozpoznania naturalnej wędliny warto ją przede wszystkim ocenić wzrokowo. Takie wyroby charakteryzują się odpowiednim kolorem, nabytym podczas tradycyjnego wędzenia. Kolor zależy od drewna jakie użyto do wędzenia. od złocistego, poprzez brązowy do koloru czerwieni (drewno owocowe: wiśnia, śliwa, grusza, jabłoń itd.)  Najczęściej ma ona co najmniej kilka odcieni. . Warto  przyjrzeć się krawędziom wędliny. Nie mogą być one przyżółcone ani sine. Świadczy to o nieodpowiednim peklowaniu i przygotowaniu w procesie produkcji.

W naturalnych wędlinach często występują także żyłki oraz włókna. Chociaż wiele osób takie elementy odstraszają, to właśnie one mogą świadczyć o wysokiej jakości produktu i jego naturalności. Warto także, poprosić ekspedienta o podanie składu. Na prośbę musi on to uczynić. Dzięki temu można zapoznać się z zawartością mięsa, a także innymi dodatkami użytymi do produkcji.

Skąd wziąć naturalną wędlinę?

Chcąc kupić dobrą wędlinę, warto udać się bezpośrednio do małych rodzinnych  masarni lub sklepu mięsnego, który zajmuje się sprzedażą takich  wyrobów. Dzięki temu można mieć pewność pochodzenia produktu. Ich cena może być wyższa niż tych spotykanych w marketach i dużych sieciach handlowych ,które stawiają na ilość i niską cenę. Tu w sklepach firmowych z tradycjami  ma się pewność co do jakości naturalnych wyrobów wędliniarskich.

Miedzy innymi FIRMA  Tołłoczko zapewnia, że w ich produktach znajduje się 100% mięsa., które pochodzi od lokalnych producentów rolnych  z Kaszub. Nie stosują oni  uzupełniaczy chemicznych które zwiększają masę wyrobów wędliniarskich. Używają solanki z soli peklowej i  naturalnych przypraw (majeranku, pieprzu, czosnku itd.). Zapewnia to długą świeżość oraz niepowtarzalny smak każdego produktu jak niegdyś robili to nasi dziadkowie i babcie.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy