Artykuł sponsorowany

Czym się kierować przy wyborze deski wakeboardowej?

Czym się kierować przy wyborze deski wakeboardowej?
Wakeboarding zalicza się do sportów wodnych, które dostarczają niesamowitej frajdy. Polega on na płynięciu na desce przy jednoczesnym trzymaniu liny, którą ciągnie łódź albo wyciąg. Pokonywanie fal i duże prędkości sprawiają, że doznania są ekstremalnie emocjonujące! Jak dobrać deskę wakeboardową, aby czerpać jak najwięcej radości ze ślizgania się po falach? Znajdź idealną deskę!

Jakie kryteria trzeba wziąć pod uwagę, wybierając deskę do wakeboardingu?

Wybór deski wakeboardowej ma wpływ na to, jak będzie się nam sunęło po tafli wody. Jej kształt, długość i szerokość decydują o sprawności pokonywania fal, możliwości wykonywania trików czy prędkości, jaką możemy rozwinąć. Co jest istotne przy wyborze? Na jakie parametry deski i inne czynniki trzeba zwrócić uwagę przy wyborze idealnej deski do wakeboardingu? O tym powie specjalista z internetowego sklepu narciarskiego i wakeboardowego Xtreme Shop:
Deskę dobiera się pod kątem wagi osoby, która będzie jej używać – należy dostosować wyporność do masy ridera, a ta cecha jest zależna od długości deski. Ponadto należy wziąć pod uwagę szerokość i zakrzywienie deski – te czynniki umożliwią nam lepsze pływanie w wybranym przez siebie stylu. To też jest składowa istotna przy wyborze! Warto więc określić swoje oczekiwania i to, jak chcemy obchodzić się z deską. Inaczej będzie wyglądała ta przeznaczona do spokojnego pływania, a inaczej do akrobacji. Inne istotne parametry to elastyczność oraz wielkość finów, czyli elementów stabilizujących.
Naturalnie, wybór nie jest łatwy, szczególnie jeśli dopiero zaczynasz przygodę z wakeboardingiem. Dlatego niżej podpowiadamy, jakie możliwości dają poszczególne typy desek.

Rodzaje desek do wakeboardingu

Deski wakeboardowe występują w kilku modelach, które różnią się wyżej wymienionymi elementami. Poszczególne typy desek powstały z myślą o różnych stylach uprawiania wakeboardingu, a także o użytkownikach na różnych poziomach zaawansowania. Mówiąc najbardziej ogólnie, wyróżnia się:
  • deski wakeboardowe uniwersalne – najbezpieczniejszy wybór dla początkującego, który jeszcze nie wie, jak będzie korzystał ze swojej deski;
  • deski do wakeparku – przystosowane do pokonywania przeszkód urozmaicających zabawę w wakeparkach;
  • deski do pływania za skuterem albo motorówką – przystosowane do dużych prędkości i wysokich fal.
  To, do czego dana deska nadaje się najlepiej, zależy od tzw. rockera. Jest to sposób, w jaki deska jest zakrzywiona, gdy spogląda się na nią od boku. Wyróżnia się:
  • rocker ciągły – najlepszy do pływania na wyciągach, krzywizna deski jest jednostajna przez całą jej długość;
  • rocker trzystopniowy – idealny do pływania za motorówką. Centralna część deski jest płaska, a krzywizna odbija w kierunku przodu i tyłu deski;
  • rocker progresywny lub hybrydowy – połączenie dwóch pierwszych. Zapewnia więcej emocji niż rocker ciągły, ale jest bardziej przewidywalny od trzystopniowego.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy