Czym są i jakie funkcje pełnią zwężki redukcyjne?

Instalacje przemysłowe wymagają wykorzystywania odpowiedniej armatury, która zapewni ich prawidłowe funkcjonowanie w każdych warunkach. Z uwagi na możliwość kontaktu z różnymi czynnikami zewnętrznymi, nierzadko muszą być wykonane z materiałów o właściwej w konkretnym przypadku wytrzymałości na temperaturę, chemikalia, ciśnienie i obciążenia mechaniczne. Wśród elementów, które często okażą się nieodzowne, znajdują się także zwężki redukcyjne.
Dlaczego korzystanie ze zwężek redukcyjnych jest konieczne?
Wiele technologii przemysłowych wymaga wykorzystywania różnych cieczy, które mogą służyć jako surowce używane do produkcji, chłodziwa, płyny konieczne do zajścia potrzebnych reakcji chemicznych czy środki niezbędne do mycia, płukania albo smarowania maszyn i urządzeń. Często nieodzowne okaże się użycie gazów technicznych, pary wodnej albo sprężonego powietrza. Liczne są przypadki, gdy w grę wchodzi dostarczanie materiałów sypkich – substancji drobnoziarnistych, mączek i granulatów. Tym, co łączy te substancje, jest fakt, że do ich transportu konieczne jest wykonanie odpowiednich instalacji zbudowanych z systemu rur, pozwalającej na sterowanie przepływem armatury, a także zbiorników umożliwiających ich magazynowanie. Rurociągi obsługujące różnego rodzaju linie produkcyjne, maszyny i urządzenia muszą być prowadzone zgodnie z położeniem poszczególnych elementów całego systemu oraz często zmieniać swój bieg, co jest realizowane przy pomocy rozmaitych kolanek. Potrzebne będą też wszelkiego rodzaju rozgałęzienia, tworzone zwykle z trójników. Trzeba jednak pamiętać, że podłączanie dużej liczby elementów oznacza, że w niektórych sytuacjach konieczna będzie zmiana średnicy, co byłoby niemożliwe bez zamontowania zwężek redukcyjnych. W zależności od potrzeb mogą one mieć różną geometrię i parametry wytrzymałościowe.
Co wyróżnia zwężki redukcyjne?
Zwężki redukcyjne są stosowane w celu zmiany średnicy rurociągu. Mogą być używane jako konfuzory, czyli zmniejszać przekrój, co wiąże się ze zwiększeniem ciśnienia przesyłanego medium, a także ze wzrostem prędkości przepływu albo dyfuzory, a zatem elementy zwiększające przekrój i powodujące spadek prędkości i ciśnienia. Ze względu na powstające obciążenia zwężki muszą więc mieć nie tylko właściwy przekrój, ale też odpowiednią grubość ścianek. Jeżeli chodzi o geometrię, to mogą być symetryczne – w takim przypadku oba otwory są umieszczone osiowo lub asymetryczne, gdy wlot i wylot ulokowany jest mimośrodowo.
Produkcją zwężek stalowych bezszwowych na zamówienie i pod określony wymiar zajmuje się firma Hubeny. Oferuje ona również rozmaite elementy infrastruktury przemysłowej – rurociągi, instalacje, konstrukcje stalowe, a także zajmuje się budową oczyszczalni ścieków.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Usługi Foto-Video Zbigniew Moryc
Fotografia - usługi woj. świętokrzyskie25-636 Kielce, Massalskiego 9
-
Elektromechanika I Instalatorstwo Robert Nasuta
Elektromechanika - usługi woj. opolskie49-100 Niemodlin, Lompy 1
-
Odra Spółdzielnia Usługowa
Porządkowe usługi woj. dolnośląskie50-008 Wrocław, Tadeusza Kościuszki 67
-
Zbigniew Winnicki Usługi Geodezyjne
Geodezja, kartografia - usługi woj. opolskie48-200 Łąka Prudnicka, Nad Złotym Potokiem 18