Artykuł sponsorowany

Czym są elektrośmieci i co należy z nimi robić?

Czym są elektrośmieci i co należy z nimi robić?

XXI wiek obfitował w przypływ nowoczesnych, elektronicznych technologii. Wraz z rozrostem konsumpcjonizmu w tym zakresie pojawił się duży problem z ich utylizacją. Wciąż wiele osób nie wie, jak należy postępować ze sprzętem, co w konsekwencji prowadzi do wyrzucania go wraz ze śmieciami zmieszanymi. Dlatego postanowiliśmy wytłumaczyć, jakie produkty należą do elektrośmieci i jak należy z nimi postępować.

Co należy do elektrośmieci?

Elektrośmieci są to zniszczone i niesprawne odpady elektroniczne i elektryczne, a także urządzenia wycofane z eksploatacji. Pierwotnie obowiązywał podział na 10 grup, lecz według Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/19/UE z dnia 4 lipca 2012 roku obowiązuje 6 grup. Znajdziemy w nich m.in. chłodziarki, monitory i ekrany, lampy, sprzęt RTV i AGD, telefony komórkowe, komputery, oraz inne urządzenia elektryczne i elektroniczne. Elektroodpady zawierają wiele szkodliwych i trujących substancji, które mogą wniknąć w glebę, wody gruntowy i powietrze, co stanowi duże zagrożenie dla ludzi i zwierząt.

Ekspert ze skupu złomu Ago Recykling w Warszawie tłumaczy: W elektrośmieciach znajdziemy m.in. rtęć, ołów, chrom, kadm, nikiel, związki bromu, freon, azbest i PCB.

Obowiązek odbioru sprzętu w przypadku zakupu

Elektroodpadów nie wolno wyrzucać do zwykłego śmietnika pod karą grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Urządzenia elektroniczne przeważnie zawierają znak przekreślonego kosza, który powinien być powszechnie rozpoznawalny. Gdzie więc należy wyrzucać elektrośmieci? Nie każdy wie, że przy zakupie nowego sprzętu sprzedawcy mają obowiązek nieodpłatnie przyjąć zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE) tego samego rodzaju. Oznacza to, że jeśli np. kupujemy nową lodówkę, nie musimy zastanawiać się, gdzie wyrzucić starą, ponieważ przyjmie ją sklep. Podobnie jest w przypadku serwisowania. Jeśli oddamy sprzęt do naprawy, a ta okaże się niemożliwa, możemy pozostawić go do utylizacji.

Zbiory sprzętów elektrycznych i elektronicznych

Istnieją specjalne punkty zbiórki ZSEE, które funkcjonują w ramach gminnych jednostek organizacyjnych. Informacje na ich temat znajdziemy na stronie internetowej wybranego urzędu gminy lub w siedzibie urzędu. Z elektrośmieci pozyskuje się cenne metale, np. stal, aluminium, miedź czy ołów, które następnie poddaje się recyklingowi. Dlatego gdy posiadamy określoną ilość sprzętu, możemy oddać go do skupu elektroniki. Z jednej strony zrobimy dobry krok w kwestii ochrony środowiska, a z drugiej możemy zarobić na śmieciach.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy