Artykuł sponsorowany

Czym różnią się baterie drewniane od standardowych?

Czym różnią się baterie drewniane od standardowych?

Drewno jest tradycyjnym materiałem architektonicznym i aranżacyjnym, jednak jeszcze do niedawna nie było zbyt mile widziane w łazience. Głównym powodem jest oczywiście jego mała odporność na wodę oraz działanie wilgoci. Na rynku armatury łazienkowej istnieje jednak dość niecodzienny produkt, jakim są baterie wykonane z drewna. W niniejszym tekście odpowiemy na pytanie, czym właściwie różnią się od swoich standardowych wersji oraz czy naprawę cechują się odpowiednią trwałością.

Czy drewniany kran jest trwały?

Podstawową kwestią, nad jaką zastanawiają się prywatni inwestorzy przed zakupem, jest oczywiście wytrzymałość kranu z drewna. Zdrowy rozsądek podpowiada, że drewno, choć piękne i ponadczasowe, raczej nie nadaje się do zastosowania w miejscach, gdzie mamy do czynienia z obecnością wilgoci, takich jak chociażby kuchnia czy też łazienka. Wbrew pozorom, drewniane baterie są jednak całkowicie odporne na działanie wody. Odpowiada za to ich przemyślany proces produkcyjny – począwszy od wyboru materiałów, przez ich obróbkę, aż po złożenie finalnego produktu.

Kluczem jest dobór odpowiedniego gatunku drewna – najlepiej takiego, który dobrze reaguje na obecność wody. W przypadku drewnianych baterii szczególnie sprawdza się:

  • dąb europejski,
  • orzech amerykański,
  • mahoń afrykański (sapeli).

Należy też pamiętać, że drewno nie jest jedynym materiałem stosowanym do tworzenia drewnianych baterii. Rdzeń, czyli tzw. serce kranu, wykonuje się najczęściej z mosiądzu, z kolei wylewka powstaje ze stali, którą pokrywa się powłoką chromu. W praktyce oznacza to, że z drewna składa się przede wszystkim obudowa, która zawiera w sobie poszczególne komponenty konstrukcyjne. Śmiało można jednak, nazwać ją najważniejszą częścią całego kranu, ponieważ to właśnie ona przyciąga wzrok i stanowi dominujący element wizualny.

Zastosowanie specjalnych technologii i rozwiązań sprawia, że drewniane baterie nie ustępują pod względem wytrzymałości nawet klasycznym kranom z metalu. Armatura wykonana z drewna nie boi się uszkodzeń mechanicznych, zarysowań, promieniowania słonecznego czy też silnych środków chemicznych. Co więcej, jest też odporna na szkodliwe działanie mikroorganizmów.

Jak powstają drewniane baterie?

Pierwszym krokiem przy produkcji drewnianych baterii jest odpowiednia obróbka drewna, która polega na jego właściwym suszeniu. Specjalistyczna i długotrwała procedura ma na celu nadanie materiałowi odpowiednią trwałość – dzięki temu można mieć pewność, że gotowy produkt nie zmieni raz nadanego kształtu, nawet po kilku latach użytkowania. Następnie dokonuje się sortowania drewna, zarówno pod względem barwy, jak też struktury czy ułożenia słojów. W ten sposób możliwe jest uzyskanie spójności między poszczególnymi elementami kranu.

Na sam koniec drewno jest zabezpieczane przed wodą – do tego celu używa się impregnowania metodą jachtową, gwarantującą 100% ochronę przed wnikaniem wilgoci. Gotowa powłoka cechuje się nie tylko doskonałą wytrzymałością, ale jest też bardzo łatwa w pielęgnacji i w żaden sposób nie wpływa na naturalny wygląd drewna.

Bateria drewniana a standardowa – czym się różnią?

Znając już właściwości drewnianych kranów oraz proces ich powstawania, możemy odpowiedzieć na pytanie, czym właściwie różnią się one od klasycznych baterii, wykonanych w całości z np. stali. Odpowiedź jest bardzo prosta – chodzi przede wszystkim o nietuzinkowy design, jakim cechują się baterie z drewna.

Już od kilku lat obserwujemy wyraźny trend, który jest związany ze stosowaniem naturalnych materiałów w aranżacji domowych wnętrz. Drewno zdążyło na dobre zadomowić się w kuchniach i łazienkach za sprawą blatów, zlewów oraz innych ozdobnych elementów. Baterie wykonane z drewna są z jednej strony ciekawą nowością na rynku, ale z drugiej stanowią naturalne następstwo zainteresowania świadomym designem, który jest przyjazny dla środowiska – tłumaczy specjalista z Green Home Design, jedynej na świecie firmy, która zajmuje się produkcją designerskich baterii łazienkowych z drewna.

Co prawda drewniane baterie stanowią niewielki akcent, jednak ich znaczenie dla odbioru danych pomieszczeń jest nie do przecenienia. Nawet tak drobny element aranżacyjny jest w stanie całkowicie przełamać monotonię pozostałych materiałów oraz ocieplić surowe wnętrza, nadając im przyjazne ciepło, które oczaruje domowników oraz gości. Nic dziwnego, że krany z drewna są coraz częściej stosowane w łazienkach, salonach kąpielowych oraz kuchniach. To zasługa ich wysokiej jakości, doskonałej estetyki oraz bezkompromisowej funkcjonalności, która w żadnym stopniu nie odbiega od tego, co może zaoferować klasyczna armatura dostępna na rynku.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy