Artykuł sponsorowany

Czym różni się kołdra zimowa od letniej?

Czym różni się kołdra zimowa od letniej?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w polskich domach i mieszkaniach często można było spotkać ciężkie, staromodne pierzyny. Z czasem jednak takie produkty odeszły do lamusa. Producenci zaczęli tworzyć kołdry o odmiennych od siebie parametrach i skalach cieplnych. Dzięki temu można dziś przebierać pośród kołder letnich i zimowych. Czym się one od siebie różnią?

Podstawowe skale różnicujące a dobór kołdry

Niewiele osób ma świadomość tego, jak wiele zmiennych wpływa na to, czy dana kołdra jest uznawana za letnią, czy zimową. Tymczasem na rynku występują dość zróżnicowane skale cieplne. To one określają gramaturę, wielkość czy stopień izolacyjności termicznej w odniesieniu do materiału i wypełnienia.

Jedną z ważniejszych i powszechnie stosowanych miar jest skala TOG. Jej najmniejsza wartość (0,1 m²K/W) wynosi 3 i dotyczy kołder ultralekkich – polecanych na przykład do ciepłych krajów, takich jak Włochy czy Hiszpania. Krańcową wartością TOG jest 16 i ona dotyczy już bardzo ciepłych egzemplarzy.  

Innym sposobem klasyfikacji jest tzw. sezonowa skala ciepła. Można się z nią spotkać w większości sklepów z pościelą. To właśnie między innymi obecne w tytule rozróżnienie na kołdrę zimową i letnią. Do tej skali zaliczają się też produkty całoroczne, nazywane letnio-zimowymi.

Jeszcze jedną metodą rozróżniania kołder jest skala kilkustopniowa. Najczęściej producenci decydują się na zastosowanie słownej skali trzystopniowej. To na przykład: kołdra chłodna (na lato), kołdra ciepła (wiosna – jesień) i kołdra bardzo ciepła (na zimę).

Czym charakteryzuje się kołdra zimowa?

Kołdra zimowa jest – co zrozumiałe – ciepła. Odpowiednio wykonana zapewnia jednak prawidłową cyrkulację powietrza i nie powoduje nadmiernej potliwości w nocy. Co więcej, wbrew stereotypom, wcale nie musi być gruba, ciężka i przez to niewygodna.

Nowoczesne kołdry zimowe, dostępne w Zofpol, są jednocześnie ciepłe, ale i stosunkowo lekkie. Doskonale zatrzymują ciepło, są przyjemne w dotyku i nie przytłaczają swoją gramaturą.  

Warto jeszcze wiedzieć o tym, że w przypadku uczulenia na materiały naturalne, można zastosować kołdry silikonowe.  

Kołdra letnia – charakterystyka

Kołdry letnia są chłodniejsze, co oznacza, że zatrzymują mniej ciepła własnego osoby śpiącej. Od swoich zimowych odpowiedników są też zdecydowanie lżejsze, bo mają mniej wsadu.

Te produkty również mogą występować w wariancie syntetycznym lub naturalnym. Idealnie, jeśli są obszyte oddychającą mikrofibrą lub delikatną bawełną o właściwościach absorbowania wilgoci.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy