Czym jest ulga IP BOX i kogo obowiązuje?

Podczas rozliczania formularza PIT za poprzedni rok warto zapoznać się z obowiązującymi ulgami, które mogą wpłynąć na wysokość podatku dochodowego. Jedną z możliwości odliczeń jest ulga IP BOX, która została wprowadzona w 2019 roku, a zastosować można było ją rok później przy rocznym rozliczeniu podatkowym. Dowiedz się, na czym polega ulga IP BOX i kto może z niej skorzystać.
Ulga IP BOX – czym jest?
Ulga IP BOX jest kierowana do osób prowadzących działalność związaną z innowacyjnymi rozwiązaniami i nowymi technologiami. Dzięki skorzystaniu z takiej preferencji, dana osoba może zastosować stawkę w wysokości 5% przy podatku CIT lub PIT. Jak podpowiadają specjaliści z Biura Rachunkowego Perfekt, ulgę można uwzględnić w przypadku uzyskiwania dochodów ze sprzedaży usług lub produktów stworzonych na podstawie prawa własności intelektualnej. Warto pamiętać, że z ulgi IP BOX można skorzystać dopiero przy rocznym rozliczaniu, a więc podczas opłacania podatków na bieżąco powinno się stosować wybraną formę opodatkowania.
Kto może skorzystać z ulgi IP BOX?
Zastosowanie preferencji podatkowej, która obniża stawkę do 5%, to korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców. Kto może z niej skorzystać? Do zastosowania ulgi IP BOX są uprawnione osoby, które:
- prowadzą działalność gospodarczą o charakterze badawczo-rozwojowym,
- opłacają podatek dochodowy od osób prawnych lub fizycznych, czyli CIT lub PIT,
- w ramach prowadzonej działalności wytwarzają usługi lub produkty na podstawie kwalifikowanego prawa własności intelektualnej i osiągają z tego tytułu dochody podlegające opodatkowaniu w Polsce.
Zazwyczaj z ulgi IP BOX korzystają osoby prowadzące firmy z branży IT. Warto wiedzieć, że dochód podlegający preferencyjnej stawce podatkowej musi dotyczyć sprzedaży usług lub produktów chronionych kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej, czyli m.in.:
- patentem,
- prawem ochronnym na wzór użytkowy,
- prawem rejestracji wzoru przemysłowego.
Pełną listę wyszczególnionych praw można znaleźć w Ustawie o PIT.
Jak rozliczać ulgę IP BOX?
Choć ulga wprowadza bardzo atrakcyjną stawkę podatkową, to wielu właścicieli firm nie wie, jak ją rozliczać. Dlatego część z nich decyduje się na skorzystanie z usług biura rachunkowego. Ulgę uwzględnia się dopiero w rozliczeniu rocznym, co może spowodować wykazanie nadpłaty podatku dochodowego i możliwość jego zwrotu. Należy jednak pamiętać, aby rozgraniczyć dochody podlegające uldze od tych, które się nie kwalifikują. W przypadku tych drugich przedsiębiorca stosuje wcześniej używaną formę opodatkowania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
MCI Marcin Czarnecki
Instalacje - kompleksowe usługi woj. mazowieckie05-430 Celestynów, Wojska Polskiego 32 lok. 3
-
Termodocieplenia.pl
Budowlane usługi - elewacyjne, izolacyjne woj. śląskie43-426 Łączka, Piaskowa 30