Artykuł sponsorowany

Czym jest tzw. fotowoltaika z optymalizacją?

Czym jest tzw. fotowoltaika z optymalizacją?

Choć fotowoltaika jest stosunkowo nowym rozwiązaniem w przypadku pozyskiwania odnawialnych źródeł energii w Polsce, bezustannie poddaje się ją udoskonalaniu. Dzięki czemu wady, które towarzyszą korzystaniu z paneli słonecznych, w łatwy sposób zostają usunięte. Obecnie dużą sławą cieszy się fotowoltaika z optymalizacją. Co to takiego i na czym polega jej działanie?

Fotowoltaika z optymalizacją w inteligentnej technologii SolarEdge

SolarEdge to technologia łącząca w sobie dwa nurty w fotowoltaice. Jest swoistą hybrydą falownika stringowego takiego jak Fronius SMA FoxESS SofarSolar, w którym moduły na dachu łączymy szeregowo ze sobą i koniec takiego łańcucha sprowadzamy do jednostki centralnej, oraz mikroinwerterów zabudowywanych na dachu pod każdy moduł. SolarEdge to system złożony z inwertera centralnego oraz optymalizatorów mocy dołączonych do każdego modułu. To za sprawą optymalizatorów panele działają niezależnie od siebie. Dzięki nim zacienienie jednego panela czy jego uszkodzenie nie będzie miało wpływu na pracę pozostałych ogniw w instalacji. To optymalizatory mocy modulują prąd i napięcie, tak by uzyskać maksimum z każdego modułu przez cały okres pracy instalacji.

Falownik zawsze jest sercem naszego systemu. Odpowiada on za konwersję prądu stałego w prąd zmienny, komunikację z serwerem, dzięki czemu mamy podgląd w pracę układu, oraz za bezpieczeństwo naszej instalacji. W systemie z Optymalizacją SolarEdge falownik monitoruje stan naszej instalacji fotowoltaicznej oraz nieustannie sprawdza, czy parametry sieci są w granicach normy. Jeśli falownik wykryje nieprawidłowości czy to po stronie DC, czy AC natychmiast zatrzyma produkcję a napięcie na przewodach solarnych w przeciągu 30 sekund zostanie zredukowane do wartości równej ilości optymalizatorów x 1V. Jako dodatkowe zabezpieczenie przeciwpożarowe w SolarEdge został zabudowany w standardzie system wykrywania łuku elektrycznego po stronie prądu stałego AFCI. Jest to z całą pewnością najbezpieczniejszy system fotowoltaiczny z dostępnych obecnie na rynku.

Kontrola jakości pracy fotowoltaiki z optymalizacją

Każdy system fotowoltaiczny, niezależnie od jego rodzaju czy też producenta, może być monitorowany dzięki aplikacji na smartphonie czy też za pomocą przeglądarki internetowej. Dzięki temu można na bieżąco kontrolować pracę instalacji. Technologia SolarEdge pozwala dodatkowo na monitorowanie pracy każdego modułu osobno oraz wszystkich parametrów sieci. Wszystkie dane przesyłane są w piętnastominutowych interwałach na serwer, z którym komunikuje się aplikacja na naszym urządzeniu mobilnym za pomocą połączenia internetowego. Prosty Falownik stringowy nie przekaże nam takiej ilości danych co SolarEdge, przez co zlokalizowanie problemu bywa bardzo kłopotliwe i niezbyt oczywiste.

W Polsce autoryzowany serwis fotowoltaiczny SolarEdge prowadzi firma Green House Systems, która współpracuje z izraelskim producentem tej technologii. Wybierając montaż oferowany przez specjalistów, ma się dostęp do przeglądów, napraw i konserwacji wykonywanych przez fachowców wyszkolonych przez samego producenta.

Mówi się, że odnawialne źródła energii to przyszłość Ziemi. To dlatego warto zainwestować w fotowoltaikę z optymalizacją – najnowsze rozwiązanie w dziedzinie pozyskiwania energii ze słońca.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy