Artykuł sponsorowany

Czym jest i na czym polega proces termostatowania formy?

Czym jest i na czym polega proces termostatowania formy?
Efektywność form wtryskowych jest kluczowym elementem, jeżeli chodzi o formowanie wtryskowe, należące do najpopularniejszych technik obróbki tworzyw sztucznych. Wypraski (kształtki), które są efektem całego procesu, uzyskuje się poprzez wtryskiwanie i zastyganie uplastycznionego tworzywa w specjalnie przygotowanej formie. Efektywności tejże formy wtryskowej nadaje termostatowanie, które krótko scharakteryzowaliśmy w poniższym artykule.

Zalety termostatowania form wtryskowych

W trakcie formowania wtryskowego istotnym czynnikiem jest temperatura, ponieważ w procesie tym dochodzi do ogrzania tworzywa sztucznego, a następnie ochłodzenia w formie wtryskowej. Decyduje to o jakości wyprasek, dlatego za duża różnica pomiędzy wtryskiwanym tworzywem a formą może spowodować jej obniżenie. Duże znaczenie dla tego procesu ma zatem termostatowanie form, które ma na celu regulację temperatury. Dzięki temu chłodzenie wypraski w każdym obszarze i w całej objętości zachodzi równomiernie. Jest to możliwe z racji wykorzystania specjalnie zaprojektowanych układów termostatujących, które pozwalają na dostosowanie temperatury do objętości i kształtu formy w każdym jej obszarze – wyjaśnia specjalista InAutom Poland – firmy, która zajmuje się dostarczaniem najwyższej klasy rozwiązań dla wtryskowni. Aby jak najlepiej wprowadzić termostatowanie formy, można rozdzielić systemy, kiedy poszczególne obszary różnią się między sobą pojemnością cieplną oraz objętością wtryskiwanego tworzywa. Sprawia to, że nie powstają naprężenia, które prowadzą do deformacji uzyskiwanych wyprasek. Te z kolei, dzięki wykorzystaniu termostatowania formy, mają optymalne właściwości fizyczne, a proces wtryskiwania przebiega efektywniej.

W jaki sposób odbywa się termostatowanie form wtryskowych?

Aby uzyskać pożądaną temperaturę, wykorzystuje się odpowiednio nagrzane lub ochłodzone medium – wodę, olej silnikowy lub syntetyczny – krążące w specjalnie zaprojektowanych kanałach w formie wtryskowej. Należy jednak pamiętać, że termostatowanie formy może odbywać się z temperaturą stałą lub zmienną. W pierwszym przypadku układ chłodzenia jest prostszy – kanały chłodzące o stałej temperaturze podczas procesu wtrysku odbierają ciepło z formy i sprawiają, że tworzywo zastyga. W drugim przypadku systemy nie mają stałej temperatury pracy – ich działanie opiera się na dynamicznych jej zmianach. Forma podczas tego procesu jest najpierw ogrzewana, a po wtrysku następuje stopniowe jej schładzanie. Właściwie dobrany system termostatowania formy pomaga w uzyskaniu optymalnych efektów i pożądanych właściwości wyprasek.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy