Artykuł sponsorowany

Czym jest badanie pantomograficzne?

Czym jest badanie pantomograficzne?
Badanie pantomograficzne, czyli pantomogram, to określenie panoramicznego zdjęcia RTG zębów, kości szczęki i żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowych oraz zatok. Wykonanie takiego zdjęcia jest jednym z najważniejszych elementów ustalania planu leczenia ortodontycznego wady zgryzu, jednak ma także wiele innych zastosowań. Jakie są dokładnie wskazania do zrobienia pantomogramu oraz na czym polega badanie? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Jak wykonuje się zdjęcie pantomograficzne?

Zdjęcie pantomograficzne wykonuje się w taki sam sposób jak wszystkie inne zdjęcia RTG. Przed jego wykonaniem pacjent jest więc proszony o odłożenie wszystkich metalowych przedmiotów oraz ozdób z okolic głowy (między innymi kolczyków, łańcuszków, wisiorków czy wyjmowanych protez zębowych). Jak tłumaczy nasz rozmówca, dentysta z Kliniki Stomatologicznej Codzienna Stomatologia w Dąbrowie-Górniczej:
W celu ochrony przed przyjęciem zbyt dużej ilości promieni rentgenowskich, przed wykonaniem zdjęcia trzeba założyć specjalną kamizelkę ochronną. Następnie pacjent musi podejść, stanąć nieruchomo i włożyć głowę pod aparat. W trakcie wykonywania zdjęcia pacjent przytrzymuje zębami uchwyt, co sprawia, że żuchwa i szczęka są precyzyjnie ustawione do zdjęcia. Samo wykonanie pantomogramu trwa chwilę. Po zrobieniu zdjęcia, pacjent zdejmuje kamizelkę ochronną i może zabrać swoje rzeczy.

Jakie są wskazania do wykonania zdjęcia pantomograficznego?

Większość pacjentów kojarzy zdjęcia pantomograficzne przede wszystkim z planowaniem leczenia wad zgryzu, jednak pantomogram ma również wiele innych zastosowań i umożliwia zaplanowanie leczenia, nie tylko lekarzom ortodontom, ale także lekarzom stomatologom innych specjalizacji. Kiedy więc konieczne może być wykonanie panoramicznego zdjęcia RTG zębów?
  • W chirurgii stomatologicznej – w celu diagnostyki różnego rodzaju urazów szczęki oraz przed usunięciem zębów zatrzymanych (m.in. zębów mądrości).
  • W stomatologii zachowawczej – przy diagnostyce głębokiej próchnicy zębów oraz chorób przyzębia.
  • W protetyce i implantologii – przed wszczepianiem implantów zębowych w celu dokonania oceny czy w szczęce lub w żuchwie jest wystarczająca ilość kości i czy można bezpiecznie wykonać wszczep.
  • W ortodoncji — w celu otrzymania możliwości dokładnego ustawienia względem siebie wszystkich zębów i zaplanowania leczenia wady zgryzu.
Oprócz tego zdjęcia pantomograficzne wykonuje się również przed wykonaniem operacji chirurgicznych głowy poza jamą ustną, np. przed operacyjnym leczeniem zaćmy, w celu sprawdzenia, czy w okolicy nie występują, wykluczające możliwość wykonania operacji, stany zapalne.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy