Czy warto jeszcze inwestować w tokarskie automaty krzywkowe?
Automaty typu szwajcarskiego, czyli tokarskie automaty krzywkowe, nadal są w użyciu w wielu warsztatach, chociaż ich historia sięga pierwszej połowy ubiegłego wieku. Wciąż masowo obsługują przemysł zegarkowy, motoryzacyjny i wiele innych. Charakteryzują się wysoką precyzją pracy i są bardzo ekonomiczne. W nowoczesnych parkach maszynowych jednak trudno o znalezienie takich urządzeń, czy to oznacza, że solidne automaty zostały wyparte przez nowoczesne maszyny CNC?
Praca automatów krzywkowych zależna jest od mechanizmu krzywek, które są indywidualnie zaprojektowane dla danego urządzenia i odpowiadają za sterowanie maszyną skrawającą. Ich zadaniem jest napędzanie i określanie ruchów posuwowych narzędzi oraz kontrolowanie podajnika materiału. Dawniej projektowanie krzywek było bardzo wymagające, należało mieć dużą wiedzę i doświadczenie, aby zaprojektować cały zestaw sterujący.
Automaty krzywkowe z obiegu wtórnego
Nowoczesne maszyny sterowane numerycznie są łatwiej dostępne niż tokarskie automaty krzywkowe, a ich obsługa jest wygodniejsza. Z tego powodu rzadko można spotkać w ofercie sklepów nowe automaty krzywkowe, jednak nadal możliwe jest nabycie takiego urządzenia. Na pomoc przychodzą automaty z rynku wtórnego, odsprzedawane przez warsztaty i osoby prywatne. Pojawia się pytanie, czy warto inwestować w takie urządzenie? Odpowiedź jest skomplikowana, ponieważ to zależy.
Automaty krzywkowe posiadają wiele pozytywny cech, potrafią pracować precyzyjnie i w długich seriach, a ich użytkowanie z punktu widzenia ekonomii jest bardzo korzystne. Niemniej jednak ich obsługa wymaga pewnej wprawy, podobnie jak serwisowanie urządzenia. Z uwagi na to, że maszyny te są wypierane przez nowoczesne obrabiarki, na rynku brakuje części zamiennych do tradycyjnych automatów i w przypadku wielu napraw trzeba polegać na własnym doświadczeniu. Bez wątpienia jednak w przypadku mniejszych warsztatów czy hobbystycznych prac na własne potrzeby warto rozważyć nabycie automatu krzywkowego. To też doskonałe urządzenie do nauki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana