Artykuł sponsorowany

Czy twardy materac będzie dobry dla dziecka?

Czy twardy materac będzie dobry dla dziecka?

Kiedyś dla najmniejszych dzieci polecany był przede wszystkim materac twardy. Obawiano się bowiem, że te miękkie modele umożliwiają zapadnięcie się małego ciałka i uduszenie podczas snu. Dzisiaj wiemy już jednak, że twarde materace nie są odpowiednie dla najmłodszych użytkowników. Ich producenci zalecają, żeby twardość zawsze dopasowywać do masy ciała.

Dlaczego materac twardy jest nieodpowiedni dla małego człowieka?

Malutkie ciało wcale nie potrzebuje twardej powierzchni, aby przyjąć pozycję ergonomiczną. Na zbyt twardym materacu mogą pojawić się niebezpieczne uciski na naczynia krwionośne lub poszczególne organy, a przede wszystkim taki model jest po prostu niewygodny i niekomfortowy. Maluch może mieć trudności z zajęciem wygodnej pozycji ciała, a bardzo długo nie jest w stanie samodzielnie przekręcić nawet główki. Rodzice mogą więc nie zdawać sobie sprawy z tego, że materace twarde wywołują sztywność karku, czy bóle głowy u ich dzieci. Lekarze i położne, ale również producenci materacy zalecają jednoznacznie, aby wybierać materace miękkie – przeznaczone właśnie dla dzieci oraz osób ważących maksymalnie do 60 kg. Ważne jest jednak, aby maluszka ułożyć w bezpiecznej pozycji – na pleckach lub boczku, ponieważ śpiąc na brzuszku faktycznie może się udusić. Niektóre dzieci wolą jednak spać na brzuchu i takie maluchy wymagają szczególnej opieki oraz troski ze strony rodziców.

Jaki model materaca wybrać dla dziecka?

Wśród materaców miękkich można znaleźć szeroki wybór surowców, na przykład:

  • lateks,
  • piankę termoelastyczną,
  • inne rodzaje pianek.

W zależności od dokonanego wyboru, materac może mięknąć pod wpływem ciepła wydzielanego przez śpiące ciało lub po prostu idealnie dostosowywać się do kształtu ciała maluszka i zapamiętywać go. Nowoczesne pianki poprawiają też mikrokrążenie i wykonują bardzo delikatny masaż. Ich zaletą jest także dobry poziom wentylacji – materac oddycha, nie zatrzymuje wilgoci i można go znacznie łatwiej wyczyścić z zabrudzeń, niż materac twardy. W przypadku małych dzieci warto dodatkowo zdecydować się na pokrowiec, który ochroni materac.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy